AKILLI LENS NEDİR? (ÜÇ ODAKLI GÖZ İÇİ LENSLER)

Akıllı Lens olarak da adlandırılan trifokal lensler, uzun zamandan beri katarakt ameliyatlarında uygun hastalar için kullanılmaktadırlar. Akıllı lensler, tek bir odak probleminin değil, çoklu odak problemlerinin çözümüne yönelik imkan sunan üç odaklı göz içi lenslerdir. Bu sayede gözü lazer tedavisine uygun olmayan göz kırma kusuruna sahip hastaların tedavilerinde de kullanılabilmektedirler. Tedavi sonrasında hastalar gözlüksüz olarak hem uzak hem yakın mesafede odak gerektiren işleri kendi başlarına yapabilmektedirler.

İnsan gözünün odaklanma gücünün %70’i kornea tabakası %30’u ise doğal göz merceği sayesinde sağlanmaktadır. Sağlıklı bir gözde, doğal göz merceği yapısı dolayısıyla esneyerek hem uzağa hem de yakın mesafelere odaklanmamızı sağlar. Yaş aldıkça, özellikle 40 yaş sonrasında birçok kişide göz esnekliğini kaybeder ve yakını görme sorunu yaşamaya başlarız.

Modern toplumda, tüm mesafeler için net görüşün önemi küçümsenemez. Özellikle bilgisayar kullanımı, televizyon seyretme, telefon ekranına bakma ve kitap okuma gibi eylemler günlük hayatımızın rutininde yer etmiş eylemlerdir. Özellikle yakın görüşte yaşanan problemler yaşam kalitesini düşüreceği yadsınamaz.

Gözlük ve kontakt lens kullanımı yakın görüşün düzeltilmesinde kullanılan tedavi yöntemlerinden ilk akla gelenlerdir. Bazı hastalar gözlük veya kontakt lens kullanmayı çeşitli sebeplerden dolayı istemezler. Ayrıca lazer tedavisi de genel olarak 45 yaş üstü hastalar için uygun olmamaktadır. Bu hastalar için önerilen tedavi yöntemi ise akıllı lens operasyonudur.

Clear lens extraction yani saydam lens çıkarılması ile erken katarakt ameliyatı yapılarak hem hastaların ileride yaşayabilecekleri katarakt probleminin öncesinde önüne geçilir hem de yakın, orta ve uzak mesafelerde, gözlüksüz olarak tam bir görüş elde etmeleri sağlanır.

Özellikle ileri yaşlarda sık gözlemlenen bir diğer durum ise doğal göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi yani katarakt hastalığıdır. Hastalığın başlangıcında uzak görüşte sorun yaşanıp, yakın gözlük kullanımı olmadan net görülmeye devam edilse de, süreç ilerledikçe yakın görüşte de bozulmalar olmaktadır.

Kataraktın kalıcı tedavisi, yapısı bozulan doğal göz merceğinin cerrahi müdahale ile eritilip yerine yapay göz içi lens takılmasıdır. Ayrıca presbiyopi (yakını görme sorunu) tedavisinde de göz içi lensler kullanılabilmektedir.

Bahsi geçen bu göz içi lensler farklı çeşitlere sahip olup, odak noktalarına göre adlandırılmaktadır. Bunlar monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) lenslerdir.

Akıllı lensler (üç odaklı göz içi lens) hem yakın, hem uzak hem de orta mesafelerde hastalara net görüş sağlamaktadırlar. Hastalar göz içi mercekler sayesinde, televizyon seyretme, bilgisayar kullanma ve yakın okuma gerektiren tüm işleri tek bir lens ile yapabilmektedirler.

Tüm bu mesafeler için gözlük kullanımını ortadan kaldırmaktadırlar. Özel ve esnek bir maddeden yapılmış olan bu lensler, göz içine yerleştirildikleri andan itibaren ömür boyu kullanım sağlamaktadırlar

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply