Meme Protez Çıkarma

Meme büyütme veya meme rekonstrüksiyonu gibi operasyonları yaptıran hastalarda kullanılan implantları çıkarmayı amaçlayan kozmetik bir işlemdir.

BİLGİLENDİRME

MEME PROTEZ ÇIKARMA SEBEPLERİ

  • Eskimiş Protezler: Protezlerin son kullanım tarihi olmamasına rağmen vücut sağlığı açısından her 10 veya 20 yıl içerisinde değiştirilmesi ya da çıkarılması gerekmektedir.
  • Görünüm: Pek çok kişi estetik amaçlar doğrultusunda protezlerini çıkarmayı tercih etmektedir. Zaman içerisinde kişinin benimsediği güzellik algısı değişebildiği gibi hastalar önceden yerleştirilen protezlerin artık vücutlarına uyum sağlamadığını düşünebilirler.
  • Estetik kaygıların yanı sıra yaş, hamilelik ve emzirme protezleri çevreleyen meme dokusuna zarar vermiş olabilir. Oluşan zarar göğüs boyutunu ve şeklini değiştirebileceği için meme protez çıkarma operasyonuna başvurulabilir.
  • Ağrı veya Rahatsızlık: Yara dokusu birikimi veya önceki operasyonlar kapsamında büyük protezler yerleştirilmesi göğüs çevresinde ağrıya veya daha ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Büyük protezlerin göğüs bölgesine uyguladığı baskı boyun ve omuz zorlanmasına da neden olabilir. Oluşabilecek her türlü ağrıyı veya rahatsızlığı elimine etmek amacıyla meme protezi çıkarma operasyonuna başvurulabilir.
  • Kapsül Kontraktürü: Silikonun yerleştirildiği alanın etrafında oluşan kapsülün normalden daha fazla sertleşmesine kapsül kontraktürü denir. Kapsül kontraktürü protezlerin daha yumuşak hissedilmesini sağlamasının yanı sıra kullanılan silikonları yerinde tutma eğilimindedir. Bazı durumlarda oluşan kapsül kontraktürü göğüslerin şeklini bozduğu ve hatta rahatsızlığa neden olduğu için meme protezi çıkarma ameliyatı düşünülebilir.
  • Yırtılma: İmplantların yırtılması, kadınların meme protezi çıkarma ameliyatına başvurmasının önemli nedenleri arasındadır. Salin protezlerinin yırtılmasının en önemli belirtilerinden birisi göğsün sönük durmasıdır. Sönüklük kimi zaman erken bir şekilde fark edilse de kullanılan protezin büyüklüğüne göre yırtılmanın gözlemlenmesi biraz zaman alabilir. Silikonun vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için protezin ivedilikle çıkarılması gerekir.
  • İmplant Dalgalanması: Yetersiz meme dokusu olan veya önemli miktarda kilo vermiş hastaların protezleri ciltlerinde kırışıklıklar veya dalgalanmalara sebep olabilir. Hafif kilo alımı protezlerin dalgalanma görünümünü ve hissini azaltmak için yeterli olmadığı için operasyon gerektirebilir.
  • Bağışıklıkla İlgili Rahatsızlar (Meme İmplant Hastalığı): Nadir de olsa kadınlar silikona olumsuz tepkiler geliştirerek yorgunluk, saç dökülmesi ve eklem ağrısı gibi semptomları gözlemleyebilir. Meme İmplant Hastalığı en sık protez kullanılarak meme büyütme ameliyatı geçirdikten sonra lupus veya skleroderma gibi bir otoimmün hastalık geliştiren kişilerde görülmektedir.

OPERASYON DETAYLARI

MEME PROTEZ ÇIKARMA SEÇENEKLERİ

Meme Protez Çıkarma ameliyatı yöntemleri hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Operasyonda kullanılacak kesiler, meme protezi takılırken açılan kesiler ile aynı bölgede yapılacaktır.

Kapsül kontraktürü varsa, plastik cerrah iyileşme döngüsünü hızlandırmak için hasarlı kapsülleri de çıkaracaktır.

Göğüs deriniz yeterince gerginse meme protezi çıkarma ameliyatıyla aynı anda bir meme dikleştirme operasyonu gerçekleştirilebilir. Doktor göğüs bölgesinde daha doğal ve sağlıklı bir görünüm sağlamak için fazla meme yağını alacak ve meme dokusunu sıkılaştıracaktır. Doktor aynı zamanda meme başını göğüslerin mevcut şekline en uygun şekilde de ayarlayabilir

Göğüs protezlerinde kullanılan madde salin ise plastik cerrah salin çözeltisini ameliyatsız olarak boşaltacaktır. Boşaltım süreci herhangi bir risk taşımadığından ötürü lokal anestezi altında yapılabilir. Sonuçlara bağlı olarak hasta meme dikleştirme ameliyatı veya meme protez çıkarma ameliyatı dahil olmak üzere daha fazla ameliyata ihtiyaç duyabilir.

OPERASYON DETAYLARI

S.S.S.

Meme protez çıkarma operasyonu tıbbi ve estetik sebeplerle kişileri rahatsız eden meme protezlerinin cerrahi bir operasyonla vücuttan çıkarılması işlemidir.

Hayır, hamile veya yeni doğum yapmış kadınlar için bu operasyon önerilmemektedir.

Doktor onayından sonra eski protezi yenisiyle değiştirmek ve bu sayede memenin istenilen büyüklüğüne ulaşması sağlanabilir.

Operasyondan 2-3 gün sonra duş alma, yürüme gibi günlük aktivitelerinizi yapabilirsiniz.

Görsel ve medikal açıdan protezlerinden şikayetçi olan, genel sağlık durumunda sorun olmayan kişiler hekimlerinin de onayıyla bu işlemi yaptırabilmektedir.

Genellikle lokal anestezi altında, bazı durumlarda ise doktorun görüşüne bağlı olarak genel anestezi altında yapılabilmektedir.

İyileşme süresi hastaya göre değişmektedir ancak genellikle operasyondan 2-3 hafta sonra meme son şeklini almaya başlayacaktır.

Evet, doktorunuz tavsiye ettiyse ameliyat sonrası tıbbi korse giymelisiniz.