Kaş Kaldırma

Kaş kaldırma uygulaması yaşlanmanın görülebilir etkilerini azaltmakta ya da gidermekte kullanılan yöntemlerden biridir.

kaş-kaldırma
Kaş Kaldırma Operasyonu Sebepleri

Alın bölgesi yüzün en çok yer kaplayan bölgelerinden biri olduğundan dolayı zamanın ve yaşlanmanın etkileri bu bölgede kendini göze görünür şekilde belli eder.

Yaşlanmayla birlikte alında bulunan deri sıkılığını kaybederek kaş bölgesine doğru yığılmaya başlar. Yorgun bir ifade veren kaşlar kişinin yüz ifadesini dahi değiştirebilir. İfade değişikliğiyle birlikte kişi olduğundan daha yaşlı görünebilir.

  • Kaşınızın sarkıklığı üzgün bir ifadeye neden oluyorsa,
  • Kaşınızın orta kısmı aşağıya doğru sarkıyor ve kızgın görünmenize neden oluyorsa,
  • Kaşlarınızın arasında çatık çizgiler varsa,
  • Kadınsanız ve yaşlandıkça yüzey alanı sarkık dokularla kapatıldığından üst göz kapağına makyaj yapamıyorsanız.
  • Kaşınızın üstündeki cildi nazikçe hoş bir pozisyona kaldırdığınızda üst göz kapağınızdaki fazla derinin çoğunu ortadan kaldırabiliyorsanız kaş kaldırma sizin için doğru olabilir.

Operasyon Detayları

KAŞ KALDIRMA OPERASYONU METOTLARI

Tüm plastik cerrahi ve kozmetik uygulamalarında olduğu gibi kaş kaldırma uygulamalarında da birçok yöntem bulunmaktadır.
Kimyasal

Kaş kaldırma yöntemler içinde çeşitli kimyasalların ya da dolguların kullanıldığı yöntemler en az invaziv olanlardır. Bunlardan bazıları kaşı gerçekten kaldırmak yerine alın derisini gerdirip buradaki kırışıklıkların altını doldurarak düzleştirecek malzemeler ekleyerek alına gerilmiş ve kaşlara kaldırılmış bir görüntü vermeyi esas alır. Böylece ameliyatsız daha genç bir görüntü elde edilmiş olur.

Ameliyatsız kaş kaldırma yöntemleri arasında en popüler olanı Botoks yöntemidir. Botoks uygulamalarında iyileşme süresi, enfeksiyon riski gibi etkenler en aza inerken uygulama son derece kolaydır.

Uygulama kolaylığına ve sunduğu diğer avantajlara rağmen Botox, kalıcılığı en az olan yöntemlerden biridir. Botoks içindeki kimyasallar uygulama yapıldıktan sonra zaman içinde vücuttan atılır ya da etkilerini yitirir. Bu da 3-6 ay arası bir süre zarfında uygulamanın da sonuçlarının ortadan kalkacağı anlamına gelir.

Klasik

Klasik kaş kaldırma uygulaması, kaş kaldırma uygulamaları içinde en invaziv olandır. Ancak oldukça etkili ve kalıcılığı yüksek sonuçlar verir. Bu yöntemde iki kulak arasında kalan bölgede, genelde hemen saç hattının altından başlayarak sarkmaya neden olan fazla deri kesilerek alınır. Bu sırada fazla yağ dokusu da daha gergin bir görüntü elde etmek için alınır. Eğer cerrah gerekli görürse alın bölgesindeki kasları da yeniden hizalayabilir. Ardından derinin alt ve üst kısımları gerilerek bir araya getirilir ve kesi dikilerek kapatılır.

Kesinin tam olarak nereye atılacağı veya derinin hangi kısmının alınacağı gibi ayrıntılar hastanın durumuna ve cerrahın operasyonla ilgili tercihlerine bağlıdır. Ancak çoğu cerrah kesi ve dikişi izlerini olabildiğince gizleyebilmek için saç hattına yakın bölgelerde işlem yapmayı tercih eder.

Endoskopik

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı klasik yönteme göre çok daha az invaziv bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde deri parçalarının kesilerek alınması yerine cerrah çok daha küçük kesiler aracılığıyla deri altındaki kas sistemine erişim sağlar. Bu kesilerden birinden görsel erişim elde etmek için endoskopik kameralarını diğer kesilerde cerrahi cihazları deri altına gönderilir.

Deri altına erişim sağlayan cerrah kasları veya kas gruplarını yukarı doğru çeker ve bunları yukarıda, gergin konumlarında tutmak için “askı” ya da kanca benzeri araçlar kullanır. Uygulamaların ayrıntıları çok çeşitli olabilmektedir. Bazı durumlarda kafatasına sabitlenen kanca benzeri araçlardan faydalanılabileceği gibi zaman içinde kemikle kaynaşan ağ veya file yapılı malzemeler de kullanılabilir. Ayrıntılar ne kadar değişirse değişsin ameliyatın ana ilkeleri aynıdır.

Estetik cerrahi uzmanları iyileşme süresini ve riskleri azaltmak için endoskopik kaş kaldırma yöntemini tercih edebilir. Buna ek olarak endoskopik kaş kaldırma operasyonu sırasında kesiler genelde saç hattının yukarısına, yani saçların arasına atılır. Böylece ameliyat sonrasında fark edilebilir iz kalsa bile bunların gizlenmesi daha kolay olacaktır.

S.S.S.

Operasyon Detayları
Ameliyatsız Kaş Kaldırma Yaptırabilir mi?

Elbette. Bu durumda Botoks veya benzeri yöntemlerden birine başvurulacaktır. Ameliyat olmak istemeyen ancak ufak kesiler ile uygulanabilecek yöntemleri kabullenen hastalarsa endoskopik kaş kaldırma yöntemi sayesinde Botoks’a kıyasla daha kalıcı sonuçlar alabilir ve bu hastalar ameliyat olmadan kaş kaldırma işlemini yaptırabilirler.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Kaş Kaldırma Yaptırınca Göz Şekli Değişir mi?

Hayır. Sorunsuz geçen ve sağlıklı iyileşen bir hastada göz şeklinin değişmesi beklenmez.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Kaş Kaldırma Uygulamasının Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Zaman her şeyin olduğu gibi gençliğin de en büyük düşmanıdır. Bu nedenle herhangi bir plastik cerrahi operasyonunun daima kalıcı olacağını iddia etmek pek gerçekçi değildir. Ancak elbette ki her ameliyat için on yılları bulan hatta aşabilen kalıcılık sürelerinden bahsetmek mümkündür.

Alın bölgesi güneş, rüzgar, kuru hava ve nem gibi dış etkenlere çok açık ve maruz kalan bölgelerden biridir. Özellikle güneş ışınları derinin esnekliğini azaltıp kırışıklıklara neden olması nedeniyle güneşe zararlı etkileri bilinen bir etmendir. Bu nedenle kaş gerdirme uygulamasından sonra bu bölgeyi güneşten korumak uygulamanın kalıcılığını uzatmaya katkıda bulunacaktır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Kaş Kaldırma Operasyonu için Neden Türkiye’yi Seçmelisiniz?

Medikal turizm için en önemli destinasyonlardan biri olan Türkiye gelişmekte olan, düşük maliyetli üst düzey sağlık ve tıbbi hizmetler endüstrisine sahiptir. Uluslararası düzeyde akredite olmuş cerrahları, güvenilir bir altyapısı ve uygun fiyatları ile Türkiye’de sağlık ve tıbbi hizmetler endüstrisi yüksek kalitede hizmet sunmaktadır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Kaş Kaldırma ve Alın Germe Aynı Operasyonlar Mıdır?

Evet. Tıbbi ve teknik açıdan aslında ikisi aynıdır ancak halk arasında kim hangi sorundan muzdaripse operasyonu o bölgenin adıyla anmayı tercih eder. Kaşlar alnın bir parçasıdır. Kaşları biçimlendiren ve yöneten kaslar ve sinirlerde alın bölgesindeki yapıların birer parçasıdır.Sorunun kaynağının hasta için kaş mı yoksa alındaki kırışıklıklar mı olduğuna göre yapılacak müdahalede önemsiz birkaç ayrıntı değişebilir fakat yöntemler esasta aynıdır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Ne Zaman Kaş Kaldırma Operasyonu Yaptırabilirim?

Her sağlıklı yetişkin kaş kaldırma operasyonu olabilmektedir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Kaş Kaldırma Operasyonu Ağrılı Mıdır?

Hayır. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın operasyon sırasında ya lokal ya da genel anestezi uygulanmaktadır. Cerrahi işlem sonrasında biraz ağrı hissedilebilir ancak bu ağrıları da ağrı kesicilerle yönetmek mümkündür.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Operasyondan Sonra Dikişler veya Cerrahi Zımbalar Ne Zaman Alınır?

Dikişler genellikle ameliyattan beş ila yedi gün sonra alınırken, cerrahi zımbalar 10 güne kadar yerinde bırakılabilir. Çıkarılmaları biraz acıtabilir ancak cerrahınız sizi daha rahat ettirmek için lokal anestezi kullanılabilir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Bizi Arayın
Whatsapp
İletişim