Meme Büyütme

Yaygın olarak göğüs büyütme olarak da bilinen meme büyütme ameliyatı, memenin boyutunu büyütmek için implant veya yağ transferi uygulamaları içeren cerrahi bir işlemdir.

BİLGİLENDİRME

MEME BÜYÜTME AMELİYATI NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Mitolojiler de dahil olmak üzere feminenliğin sembolü olarak değerlendirilen göğüsler bazı durumlarda vücuda göre orantısız ve küçük olabilmektedir.

Yaş, hamilelik, emzirme ve meme kanseri nedeniyle meme boyutunda kayıplar yaşanabilir. Bu durumlarda meme boyutunu değiştirmek için meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Yine de diğer estetik prosedürler gibi, işlemi yapmak isteyen kişilerin talepleri operasyon sonuçları açısından büyük rol oynar. Bu talepler;

  • Kişinin daha orantılı bir vücut istemesi,
  • Kişinin işlem sonunda özgüven kazanacağını düşünmesi,
  • Hamilelik, kilo kaybı, yaşlanma ve travma gibi nedenlerle memelerde meydana gelmiş, gözle görülür olumsuz şekil ve boyut değişimlerin olması,
  • Meme kanseri nedeniyle meme dokusunun alınması,
  • Meme dokusunun doğuştan olmaması,
  • Daha önce yerleştirilen meme protezinin işlevini yitirmesi veya çeşitli sebeplerle değiştirilmesinin gerekilmesi,
  • Memeler arasında, şekil ve boyut açısından asimetrinin olması olarak sıralanabilir.

OPERASYON DETAYLARI

MEME PROTEZ ÇEŞİTLERİ

Meme büyütme operasyonu için çeşitli protez çeşitleri bulunmaktadır.

Jel kıvamındaki silikon ile dolu olan bu tipteki protezler, dokusu ve görünümüyle doğal meme hissi yaratır ve protezin dışarıdan belli olma ihtimali daha düşüktür. Üstelik alerjiye ve bölgede hassasiyete neden olmaz. Silikon protezler 22 yaş ve üzeri kişiler için uygundur. Şekil, işlev ve yüzey yapısı bakımından çeşitlenen silikon protezlerin her birinin farklı özellikleri bulunur. Bu özellikler ise kendi içinde bazı avantaj ve dezavantajlar taşır. Hastanın olumsuz bir deneyim yaşamaması için doktor silikon seçimini detaycı davranarak yapacaktır.

Yuvarlak Silikon Protezler
Sarkmadan kaynaklanan sorunları çözebilen salin içerikli silikon dolgu genellikle göğüslerinin üst tarafı boş olan kadınlar için uygundur. Göğüs sutyen ile desteklenmiş gibi görünecektir. Yüzme, tenis, voleybol gibi spor yapan kadınlarda damla silikon protez kullanılırsa kayma ve dönmeye neden olabilir ve asimetrik bir görüntü oluşturabilir.

Damla (Anatomik) Silikon Protezler
Düşük kilolu ve meme dokusu yok denecek kadar az olan kişiler için tercih edilen damla (anatomik) silikon protezler, doğal bir görünüm yakalamada etkilidir. Ayrıca bu tip protezler, meme ucunun kalkık görünmesini de sağlar.
Silikon dolgular yüzey özelliklerine göre Düz Yüzeyli ve Pütürlü Yüzeyli Meme Protezi olarak ikiye ayrılır. Ameliyatınız en iyi dolgu tipini seçmenizde size yardımcı olacaktır.

Ameliyatsız meme büyütme olarak da bilinen yağ transferi işlemi ile memeyi dolgunlaştırmak mümkündür. Bu işlem, vücudun yağ açısından zengin olan herhangi bir bölgesinden alınan yağın, kök hücre ile zenginleştirilerek memeye enjekte edilmesini içerir.Yağın enjekte edilmesi, memede hacim sağlarken, yağ alma işlemi de bölgesel yağlanma problemini ortadan kaldırır. İşlem sırasında kişinin kendi yağı kullanıldığı için oldukça sağlıklı ve doğal sonuçların elde edilmesi mümkündür
Bununla birlikte transfer edilen yağların %40 veya %50’si ömür boyu kalıcı olur. Gerekli görüldüğü takdirde, bir süre sonra aynı işlem tekrarlanabilir. İşlemden sonra meme başında herhangi bir his kaybı olmaz, kişiler emzirme açısından herhangi bir sorun yaşamaz.

Vücuda silikon bir kabuk yerleştirilir ve ardından plastik cerrah tarafından salin solüsyonu ile istenilen boyutta doldurulur. Salin su kıvamındadır. İnce derinin altında, salin implantın kırışıklıkları daha sık görülebilir veya hissedilebilir. Bu durum aynı zamanda implant “dalgalanma” veya “kırışma” olarak da bilinir.Salin implantın yararı, uzak bir enjeksiyon portu aracılığıyla postoperatif olarak uyarlanabilir olmasıdır. Bu yöntem, bazı meme rekonstrüksiyon prosedürlerinde, implant portunun çıkarılmasından aylar önce kesin implant boyutuna ince ayar yapmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

OPERASYON DETAYLARI

S.S.S.

Yaş sınırı kişiden kişiye ve fiziksel durumlarına göre değişebilir.Diğer estetik ve plastik operasyonlarda olduğu gibi, bu işlem için de doku ve kemik gelişiminin tamamlandığı 18 yaş sınırdır.

Ulusal Kanser Enstitüsü’nden çok sayıda araştırma ve bulgu, implantların meme kanserlerinin kadınlar veya doktorları tarafından tespit edilmesini engellemediğini ortaya koymuştur.

Hastalara ameliyattan sonra yürümeye başlamaları tavsiye edilir. Bununla birlikte, tedaviyi takip eden altı hafta boyunca bazı yoğun fiziksel egzersizler yapılmamalıdır

Meme büyütme ameliyatından sonra kişiler hamile kalabilir, emzirebilir. Operasyon bu açıdan herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Operasyon fiyatı kullanılan yönteme, işlemi gerçekleştirecek olan doktora ve hastanın istek ve ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir.

Göğüsleri sarkan kadınlara da meme implantı yapılabilir. Ayrıca memenin ne kadar sarktığına bağlı olarak ek olarak meme kaldırma ameliyatına ihtiyaçları olabilir.

İşlem, genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için operasyon anında hasta herhangi bir ağrı, sızı hissetmez.

Meme büyütme ameliyatında 3 farklı kesi şekli vardır. Protez meme ucundan konulduğunda kesinlikle iz kalmaz, koltuk altından veya meme altından konulduğunda ise kişinin cilt yapısına göre belli belirsiz bir iz kalabilmektedir.