Meme Dikleştirme

Tıpta mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatı, göğsünüzün şeklini değiştirmek ve dikleştirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir.

BİLGİLENDİRME

MEME DİKLEŞTİRME NEDENLERİ

Göğüs dikleştirme ameliyatı, bir kadının her zaman sahip olmak istediği meme görünümüne kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Hamilelik, göğüslerde hoş olmayan bazı değişikliklerine yol açabilir. Bununla birlikte emzirme, tıpkı doğum gibi memelerin sarkmasına neden olabilir. İmplantlı veya implantsız olarak gerçekleştirilebilen operasyon, bu değişiklikleri tersine çevirmeye ve estetik açıdan memelerin daha hoş bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Doğum ve emzirmenin yanı sıra memelerde sarkmayı oluşturan en büyük faktörlerden birisi de önemli kilo kaybıdır. Kilo vermek aynı zamanda memede hacim kaybetmeyi de bünyesinde bulundurması dolayısıyla memeler sarkık veya asimetrik olabilir. Meme dikleştirme ameliyatı, fazla deriyi kaldırarak daha dengeli, genç bir meme şeklini geri kazanmaya yardımcı olacaktır.

Meme dikleştirme ameliyatının sizin için doğru olup olmadığını belirlemenin tek yolu eğitimli bir plastik cerraha danışmak olsa da operasyonun göğüs şeklinizi nasıl değiştirebileceği konusunda genel bir fikir edinmek için kendinize sorabileceğiniz birkaç soru vardır. Bu sorular aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Meme uçlarım aşağıya doğru bakıyor mu?
  • Areola, göğsümdeki kıvrımın altında mı duruyor?
  • Sütyen giydiğimde göğüs ölçülerimden memnun muyum?
  • Göğüslerim asimetrik mi?

OPERASYON DETAYLARI

MEME DİKLEŞTİRME TEKNİKLERİ

Göğüs dikleştirme ameliyatında kullanılan teknikler hastaya göre değişiklik göstermektedir. Hastanın vücut oranlarına, ne kadar sarkıklığın düzeltileceğine ve hastanın isteklerine bağlıdır.

Circumareolar meme dikleştirme ameliyatına meme başlarının boyutunu yaklaşık 2,5 cm çapa düşürülerek başlanır. Daha sonra meme başının etrafında bulunan fazla deri dış tabakadan ayrılır. Meme başı istenilen konuma getirildiğinde kesiyi doğru şekilde kapatmak için ekstra dikişler yerleştirilir.

Ameliyatın ilk birkaç haftasında areola çevresindeki doku büzülebilir ve şişebilir. Göğüsler ise gergin ve çok canlıdır. Zamanla cilt düzleşir ve göğüsler yumuşayarak hoş ve doğal bir görünüm kazanır.

Memelerinde hafif sarkıklık bulunan kadınlar, peri-areolar dikleştirme tekniği için güçlü adaydır. Bu teknik, meme ucu çevresinin kenarı boyunca uzanan dairesel bir kesi içerir. Meme dikleştirme ameliyatı, hilal tekniğinde olduğu gibi genellikle meme büyütme ameliyatı ile birlikte yapılır. Bu işlem aynı zamanda meme çevresinin boyutunun küçültülmesine de yardımcı olabilir. Ortaya çıkan yara, meme çevresinin kenarında bulunur.

Hafif ila orta derecede göğüs sarkması olan kişiler için dikey göğüs büyütme prosedürü tercih edilmektedir. Memenin merkezinden dikey bir kesi yapılır. Memeyi şekillendirmek için meme dokusunun derin tabakası genellikle birbirine dikilir. Meme ucu nihayetinde daha yüksek bir konuma kaydırılır. Meme ucu çevresinde ve göğüs merkezinin aşağısında deri dikişler ile kapatılır.

Ters T dikleştirme, orta ila şiddetli göğüs sarkması olan kişiler için idealdir. Örneğin, hamilelik ve emzirme sonrasında aşırı kilo vermiş veya aşırı meme küçülmesi yaşayan kadınlar için Ter T Dikleştirme tekniği uygundur.

Cerrahlar bu tekniği Meme Dikleştirme ve Meme Küçültme operasyonunu birlikte yaptıran hastalar için kullanmaktadır.

Daha az kullanılan hilal dikleştirme yöntemi meme başının üst yarısı boyunca yer alan bir kesidir. Hilal biçimli bir deri parçası bu hat boyunca alınır ve etrafındaki deri meme başına tekrar dikişler ile tutturulur. Bu dikleştirme tipi genellikle düşük oranlı sarkma şikâyeti olan kadınlarda meme büyütme ameliyatıyla birlikte yapılmaktadır.

OPERASYON DETAYLARI

S.S.S.

Göğüs büyütme memeyi görüntüsünü iyileştirmek veya büyütmek için yapılır. Memeyi tekrar standart pozisyona getirmek için ise meme dikleştirme ameliyatı yapılır.
Meme dikleştirme ve meme büyütme operasyonları genellikle birlikte yapılmaktadır.

Circumareolar (Meme Başı) Dikleştirme Tekniği en küçük yara izi olan meme dikleştirme ameliyatıdır. Fakat size en uygun olan yöntemi doktorunuz detaylı bir muayene yaptıktan sonra karar verecektir.

Hamilelik memenin şeklini ve büyüklüğünü etkilese de ameliyat tarihi hamilelik öncesi memenin ayarlamalarının kapsamına göre kararlaştırılabilir.

Meme dikleştirme prosedürü genellikle bütünsel estetik bir görüntü elde etmek için göğüs ucunu küçültmeyi de içerir.

Ameliyattan önce asimetri varsa, meme dikleştirme ameliyatı tek başına da simetriyi sağlayabilirken büyütme ile birlikte düzgün ve simetrik bir meme şekli oluşturabilir.

Kullanılan tekniğe bağlı olarak değişebilmektedir ancak genellikle emzirmeyi engellemeyecek teknikler tercih edilmektedir. Doktorunuz ile muayene sırasında beklentileriniz ve operasyon hakkında sorularınızı paylaşırken daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hilal şekilli meme kaldırma operasyonu areolanın (meme ucu çevresi) tepesinde yarım daire şeklinde bir kesi gerektirir. Dikey kaldırma tekniği ise areola çevresinde bir kesi ve göğüs tabanına dikey bir kesi gerektirebilir.

İmplantsız meme dikleştirme ameliyatı göğüslerin biraz daha küçük görünmesine neden olabilir ancak konumu ve formu düzeltilmiş görünüm sağlayacaktır.