Çene Estetiği

Çene güzelleştirme ya da çene ameliyatı olarak da bilinen operasyon çenenin kendi yapısıyla veya biçimiyle ilgili memnuniyetsizlikler olması durumunda gerçekleştirilmektedir.

çene
Çene Estetiği Sebepleri

Bazı durumlarda çene estetiği ameliyatının gerekliliği eğitimsiz ve deneyimsiz gözler tarafından bile kolayca fark edilebilecek özellikte ve boyutta olabilir.

Bu durumda hastanın sosyal yaşamı, özgüveni ve insan ilişkileri bile etkilenebilir. Çene estetiğini düşünmek isteyebileceğiniz bazı genel nedenler;
  • Çenenin yüz ve yüzdeki diğer ögelerle orantılı olmaması,
  • Çene simetrisinin bozuk olması,
  • Çenenin çok küt ya da çok sivri olması,
  • Çenenin çok çıkık ya da çok basık olması
  • Ağız kapalıyken alt ve üst çenenin doğru hizalanmaması,
  • Çene ve çeneyi oluşturan dokularda erozyon var olması olabilir.
Bazı durumlarda ise sorun ancak bir uzmanın muayenesi ve röntgen çekimi gibi daha derinlemesine tahlillerin yapılmasıyla fark edilebilecek boyutlarda olabilir. Böyle durumlarda ağız kuruluğu, ağzın istemsizce açık kalması veya tam kapanamaması, nefes veya ağız kokusu, diş eti hastalıkları gibi belirtiler çenede var olan bir soruna işaret ediyor olabilir.

Operasyon Detayları

ÇENE ESTETİĞİ METOTLARI

Çene estetiğinde kullanılacak metot hastanın çenesinin doğal yapısına uygun şekilde cerrah tarafından karar verilecektir.
Çene Büyütme
Çene büyütme genellikle implantlar, transplantlar veya dolgularla sağlanır. Bu yöntemler vücuttaki özelliklerin doğal yapısına olan benzerliğine göre seçilir.
İmplant ve Transplantlar
Transplant dokuları kişinin kendi bedenindeki kıkırdak, yağ dokusu veya yapılacak müdahaleye göre başka dokular olabileceği gibi, implant dokuları ise sentetik, ağlı veya dokulu malzeme veya metalden yapılmış olabilir. Bu malzemeler vücudun kendi dokularına olan benzerlikleri, enfeksiyon yapma olasılıklarının az olması ve bağışıklık tepkisine neden olarak vücut tarafından reddedilme olasılıklarının az olması nedeniyle seçilir.
Dolgular
Dolgu malzemeler de dış kaynaklı veya hastanın kendi vücudundan elde edilmiş olabilir. Dolgu malzemeler kullanılarak yapılan müdahaleler genelde kısa sürer ve son derece invaziv olmayan yöntemlerdir. Bunun nedeni işlemin lokal anestezi altındaki hastanın çenesindeki belirlenmiş noktalarda deri altına dolgu malzemesini enjekte etmekten ibaret olmasıdır.
Çene Küçültme

Çene küçültme ameliyatları genel olarak daha invaziv yöntemleri gerektirmektedir. Çeneden, özellikle çene kemiğinden kütle azaltmayı gerektiren durumlarda osteotomi de sürece dahil olduğundan dolayı çene kemiğinden parça kesilmesi ya da kemiğin belli bölümlerinin törpülenmesi gerekebilir. Bu nedenle riskler ve iyileşme süresi biraz daha fazla olabilmektedir.

Bazı durumlarda plastik cerrah ya da uzman osteotomi ya da ameliyat sürecinden kaçınabilir. Yüzün diğer öğelerinin birbirine oranlarından ve temel insan algısından da faydalanarak çeneden kütle azaltmak yerine çenenin belirli noktalarına kütle eklemek yoluyla çenenin küçüldüğü algısını yaratılabilir. Bu yöntem hastanın ameliyat olmak istememesi veya bir sebepten ameliyatın o hasta için daha riskli olması gibi durumlarda tercih edilir.

S.S.S.

Operasyon Detayları
Yüzümüze En Uygun Çeneyi Nasıl Belirleriz?

Çenenin yüze uygunluğu ya da en uygun çene yapısının nasıl olacağı göreceli bir durumdur. Yani çenenin buruna oranı, alt-üst dudak yapısı ve konumları, alt-üst çene boyutları ve orantıları, çene simetrisi, yüz simetrisi gibi birçok etkenin birbirine göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Deneyimli bir uzman veya cerrah tüm bu etkenleri değerlendirerek hem en uygun ve estetik açıdan en nitelikli çene yapısının nasıl olması gerektiğine karar verecek hem de nasıl bir müdahale yapılması gerektiğini belirleyecektir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Çene Güzelleştirme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Toplam süre yapılacak ameliyatın özelliklerine göre değişmekle birlikte, yaklaşık 1-2 saat sürmektedir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Erkekler İçin Çene İmplantı Tıraşı Olmayı Etkiler mi?

Yaklaşık üç gün boyunca operasyonun gerçekleştiği alanlar bandaj ile kapatılır. Bandajlar çıkıncaya kadar operasyon alanının etrafı tıraş edilebilir. Bandajlar çıktıktan sonra tüm yüzlerini keskin bir bıçakla tıraş edebilirler. Elektrikli tıraş makinesinin 10 gün sonra kullanılması daha iyidir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Kısa Çene Yapısında Kullanılan Vidalar Riskli midir?

Vücuda ve dokulara eklenen her şeyin bağışıklık tepkisi veya enfeksiyon tetikleme olasılığı vardır ancak bu vidalar ve bu operasyonlarda kullanılan her malzeme vücudun tepki verme olasılığı en az olan maddelerden üretimektedir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Ameliyat Öncesi Özel Reçeteye İhtiyacım Olacak Mı?

Çoğu hasta ameliyattan önce herhangi bir özel reçeteye ihtiyaç duymaz. Lütfen herhangi bir tıbbi endişeniz varsa bize bildiriniz.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Çene Güzelleştirme Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Tüm müdahaleler lokal veya genel anestezi altında yapıldığı için hasta operasyon sırasında acı veya ağrı hissetmez. Ameliyat sonrası ağrı hissedilirse ağrı kesiciler yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Çene Ameliyatı Sonrası Konuşma Bozukluğu Oluşur mu?

Başarılı bir çene estetiği ameliyatından sonra konuşma bozukluğu gözlenmez.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Çene Estetiği Ameliyatı Sonrasında Ne Yapılmalı?

Çene estetiği ameliyatı geçiren tüm hastalara önerilen en genel öneri sert gıdalar tüketmemeleridir. Sıvı gıdalar veya çok yumuşak yiyecekler tercih edilmelidir. Bu beslenme şeklinin süresi ameliyatın özellikleri ve ağırlığına göre birkaç günle birkaç hafta arasında değişebilmektedir. Ameliyat sonrasında doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Bizi Arayın
Whatsapp
İletişim