Meme Ucu Estetiği

Meme ucuna bağlı kanalların sıkı olması nedeniyle memenin ucunda ters dönmenin gözlemlendiği durumlarda meme ucu estetiği tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

BİLGİLENDİRME

MEME UCU ESTETİĞİ SEBEPLERİ

İçe dönük meme uçları sıklıkla görülmektedir. Meme başı genellikle çıkıntı yapmadığında, meme ucuna giden kanallar aşırı derecede sıkı olduğu için gelişirler.

Çoğu durumda meme ucunun içe dönük olması herhangi bir sağlık komplikasyonu riskini arttırmamaktadır. Üstelik meme ucu hassasiyetinizi de etkilememelidir.

Ağrılı olmasa da içe dönük meme ucu göğüslerdeki kusurlardan dolayı kişinin özgüvenini etkileyebilir. Emzirmeye çalışan kadınlar için de sorun olabilir çünkü memeden süt emmeye çalışan bebekler düz bir meme ucunu veya içe dönük meme ucunu tutamaz.

Bu ameliyat için en uygun adaylar:

  • Düz meme ucundan muzdarip,
  • Göğüslerindeki kusurlardan dolayı psikolojik sıkıntı yaşayan,
  • Bebeklerini emzirmekte güçlük çeken,
  • Kalıcı sonuçları olan etkili bir tedavi isteyen kişilerdir.

OPERASYON DETAYLARI

MEME UCU ESTETİĞİ TEKNİKLERİ

İçe dönük meme ucunuz için kalıcı bir çözüm arıyorsanız tek seçeneğiniz ameliyattır. İki farklı ameliyat türü vardır:

Meme uçlarının içe dönük olmasının nedeni süt kanallarının kısalması ve meme ucunun içeri doğru çekilmesidir. Meme uçlarını ters çevirmek için kullanılan bu teknikte süt kanallarını gererek meme ucunun çekmesini engellemek hedeflenir. Germe tekniği süt kanallarına zarar vermediği için daha az invaziv bir seçenek olarak görülmektedir. Bunun en önemli yararı emzirme yeteneğinizi etkilememesidir.

İçe dönük meme uçlarının germe tekniğinden sonra tekrarlanabildiği gözlemlenmiştir. Birçok cerrah özellikle 2. ve 3. derece içe dönük meme uçlarının estetik operasyonlarında uzun ömürlülük açısından en iyi çözümün aslında süt kanallarını ayırma tekniği olduğunu düşünmektedir.

Ayırma işleminde süt kanallarının meme başını içe doğru çekmemesi için bir kesi yapılmasını gerektirir. Ayırma yöntemi germe tekniğine göre çok daha iyi ve uzun ömürlü sonuçlar vermektedir ancak bu prosedürü uyguladıktan sonra hasta emzirememektedir. Bu nedenle hasta emzirmeyi planlıyorsa cerrahına bunu belirtmelidir.Süt kanallarınızı ayırmak için kullanabilecek birkaç farklı teknik vardır. Bunların her biri farklı yara izlerine neden olabilir. Bu nedenle hangi tekniği kullanılacağı hastaya bildirilecektir.

Trambolin Etkisi: Cerrah meme ucu altında trambolin etkisi oluşturmak için meme dokusunun bir kısmını kullanır ve meme ucunun ters pozisyonda kalmasını sağlar.

Meme Ucunu Bölme: Süt kanallarına erişim sağlamak için meme başının dikey olarak açılır ve bölme işlemi gerçekleştirilir.

Areola Kesisi: Süt kanallarını bulmak ve bölmek için areola ve memenin birleşme yeri etrafında bir kesi yapılır.

OPERASYON DETAYLARI

S.S.S.

Ameliyattan sonra emzirebilme beceriniz içe dönük meme ucu seviyenize ve cerrahınızın uyguladığı tekniğe bağlıdır.

Kozmetik cerrahların çoğu sizi doktorunuza yönlendirmeden muayene edecektir. Ameliyatı yapmaya karar verdiyseniz cerrahınız doktorunuzdan tıbbi geçmişinizi sorabilir.

Fiyatlar hastanın durumuna, hastaneye ve cerrahın tecrübesine göre değişmektedir. Muayeneden sonra sizin için en doğru fiyatı öğreneceksiniz.

Bazı kadınlar içe dönük meme uçlarıyla doğabilir. Hamilelik, emzirme, yaralanmalar, yara dokusu ve meme kanseri diğer faktörlerdir.

Yakın zamanda doğum yaptıysanız ve emziriyorsanız ameliyattan önce 3-6 ay beklemeniz gerekebilir.

İşiniz fiziksel aktivite gerektiriyorsa bir hafta dinlenmeniz gerekir, fiziksel aktivite gerektirmiyorsa sadece 3-5 gün dinlenmeniz yeterli olacaktır.

Süt kanalları ve meme bağları anormal derecede kısa olduğunda içe dönük meme uçları oluşur.

Meme ucu çöküklüğü tipik olarak bir kanser belirtisi olmasa da bazı durumlarda cerrahın bu olasılığı ekarte etmek için kapsamlı bir muayene yapması gerekir. Bazı tümörler, süt kanallarının geri çekilmesine yol açar. Bu da meme uçlarının geri çekilmesine veya meme uçlarının ters dönmesine neden olur. Meme başı ters dönmesi çoğunlukla tek bir tarafta gerçekleştiğinde endişe yaratır. Bununla birlikte, meme uçlarınız doğumdan itibaren tersse veya ergenlik çağında ortaya çıktıysa meme kanseri varlığının bir işareti olma ihtimali düşüktür.