Liposuction

Liposuction karın, kalça, uyluk, kol veya boyun gibi vücudun belirli bölgelerinden yağları almak için emme yöntemini kullanan plastik cerrahi uygulamasıdır.

BİLGİLENDİRME

NEDEN LİPOSUCTİON?

Liposuction, hastanın vücut hatlarını ve oranlarını iyileştirmek için vücudun belirli bölgelerini inceltir ve yeniden şekillendirir.

Liposuction, egzersize ve diyete dirençli yağları vücudun karın, üst kollar, kalçalar, baldırlar, göğüs ve sırt, kalça ve uyluk, çene ve buyun gibi vücudun belli başlı bölgelerinden almak için kullanılır. Ayrıca liposuction bazen meme küçültme veya jinekomasti tedavisi için de uygun bir ameliyat olarak tercih edilebilmektedir.

Kilo aldığınızda vücudunuzda bulunan yağ hücrelerinin sayısı ve hacmi artar. Liposuction ise belirli bir bölgedeki artan yağ hücrelerinin sayısını azaltır. Alınan yağ miktarı bölgenin görünümüne ve yağ hacmine bağlıdır. Liposuction sonrası vücutta ortaya çıkan değişimler kilo oranında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece kalıcıdır.

OPERASYON DETAYLARI

LİPOSUCTİON METOTLARI

Liposuction operasyon boyutu olarak değişiklik gösterebilir. Bu durum vücutta hangi bölgeden ne kadar yağ alındığına bağlıdır.

Tümesen Liposuction’da lidokain ve epinefrin kullanılarak yağ hücreleri şişirilir. Böylece yağ hücrelerini tanımlamak ve çıkarmak daha kolay olur.

Yağ hücrelerini şişirmek için yağ ceplerine anestezi enjekte edilir ve yağ hücrelerini çıkarmak için kanül takılı bir emme cihazı kullanılır.

Tümesen Liposuction avantajları fazla kanama ve morarmaya neden olmamasıdır ancak en iyi teknolojik gelişmelere sahip değildir.

Ultrason destekli liposuction yüksek miktarda enerji yaratabilen yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır ve yağ dokularına odaklanır ve yağ hücrelerinin çözülmesini kolaylaştırır.

Özellikle vücudun sert bölgelerindeki yağların alımında etkili olan bu teknik vücudun şekle sokulmasında oldukça etkilidir. Bu işlem gerçekleştirilirken vücuttaki yağlar, doktor tarafından vücuda yerleştirilen metal bir çubuk yardımıyla ultrasonik enerji ile sıvı hale getirilerek vücuttan hızlı bir biçimde uzaklaştırılmaktadır. Yeni nesil UAL, Vaser Liposuction olarak adlandırılmaktadır.

Lazer destekli liposuction, ultrason destekli liposuction uygulamasına çok benzerdir sadece lazer kullanılarak yağ hücrelerinin çözülmesini kolaylaştırır.

Lazer destekli liposuction işleminde küçük lazer lifi ve kanül sıvılaştırılmış yağın emilmesi için kullanılır. Sonuç olarak LAL daha hızlı ve yara izi bırakmayan küçük kesiler gerektirir. Ayrıca lazer kullanılan işlemlerde kontrol sağlamak kolaydır ve bu da sonuçların daha kesin olabileceği anlamına gelir. Cerrahınız istediğiniz doğal görüntüyü size sağlayabilir.

Güç destekli liposuction işleminde popüler bir vücut şekillendirme teknolojisi olan salınımlı el parçasına takılan kanül kullanılır.

Salınımlı el aletinin sağladığı titreşim, yoğun yağ dokusunun daha hızlı ve daha kolay parçalanmasına yardımcı olarak daha hızlı bir iyileşme sağlar.

Emme destekli liposuction en eski liposuction türüdür. Bu tip liposuction işleminde, operasyon bölgesi üzerinde küçük kesiler açılır. Yağ hücrelerini emmek için kesilerden kanül adı verilen bir iğne sokulur.

Emme destekli liposuction’ın birkaç dezavantajı vardır. Diğer liposuction türlerine göre daha fazla kanama ve morarmaya neden olur ve yağ alımını kontrol etmek daha zordur. İnsanlar istedikleri sonuçları elde etmek için genellikle birden fazla tedaviye ihtiyaç duymaktadır.

Radyo Frekans destekli liposuction, istenmeyen yağları gidermek için termal enerjiyi kullanan minimal invaziv bir prosedürdür.

Radyo Frekans dalgaları yağı sıvılaştırır ve bu yöntemde kanül ile vücuttan emilir. Aynı zamanda radyo frekans deri altındaki kolajen üretimini de uyarır.

OPERASYON DETAYLARI

S.S.S.

Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir, dolayısıyla kilo verme amacıyla kullanılmamaktadır. Bununla beraber vücudun biçimlendirilmesi hedeflendiğinde etkili bir yöntemdir.

Hekimin vereceği karara ve liposuction sırasında ne kadar yağın vücuttan çıkarıldığına bağlı olan bir durumdur. Küçük ölçekli operasyonlarda hastalar aynı gün hastaneden taburcu olabilirken daha büyük ölçekli ameliyatların ardından ise hastanede kalmak gerekebilmektedir.

İşlem sırasında küçük kesiler açılmış olduğu için fark edilmeyecek boyutlarda iz kalabilmektedir. Ancak ultrason destekli liposuction iz kalmaması açısından oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Hekimin kontrolü dahilinde hafif sporlar liposuction işleminden 2 hafta sonra, daha ağır sporlar ise 3. haftadan sonra yapılabilmektedir. Hekimin konu hakkındaki görüşünü almanız oldukça önemlidir.

18 yaşından büyük olan ve genel bir sağlık problemi yaşamadığı testlerle ortaya konulmuş kişiler liposuction operasyonu geçirebilmektedir. Bu noktada hekimin görüşü oldukça önemlidir.

Kanülün vücuda girdiği noktalara birer adet dikiş atılmaktadır.

Kişiden kişiye ve işlemin boyutuna göre değişiklik gösterebilmekle beraber hastalar günlük hayatlarına operasyondan 4-5 gün sonra dönebilmektedir.

Liposuction ile yağ hücreleri kalıcı olarak yok edilir. Ancak tekrar kilo alabileceğiniz için genellikle vücudunuzun farklı bölgelerinde biriken yeni yağ hücreleri oluşacaktır.Ameliyattan sonra yeni şeklinizi korumak için bol miktarda yağsız protein, meyve ve sebze, tam tahıllı ürünler ve az yağlı süt içeren bir diyet uygulaya özen gösterebilir ve düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz.