Rinoplasti

Rinoplasti ya da halk arasında yaygın adıyla bilinen burun estetiği ameliyatı burnun biçiminin, yapısının veya ikisinin birden cerrahi müdahaleyle değiştirilmesidir.

Neden Rinoplasti?

Rinoplasti, imajınızı veya nefesinizi iyileştirmek için burnunuzun yapısını değiştirme işlemidir.

Rinoplasti en çok talep gören kozmetik ve plastik operasyonlardan biridir. Bunun temel sebeplerinden birisi ise yüzün sosyal olarak insan vücudunun en belirgin kısmı olması ve burnun yüzün en kritik kısmı olmasıdır. Bu sebeple burun kişinin imajını, kendine güvenini ve sonuç olarak kişisel ve sosyal hayatını negatif etkileyebilir. Sadece estetik açıdan yapılan burun estetiğinin psikolojik açıdan önemli yararlarını azımsamamak gerekir.

  • Burnunuzun görünümünden veya boyutundan memnun değilseniz,
  • Burnunuz çok büyük veya küçükse ya da yüzünüze uymuyorsa,
  • Solunum problemleriniz varsa,
  • Burnunuz çok büyük ve çok kıvrıksa,
  • Burnunuzda doğuştan bir sorun varsa veya kaza sonucunda bir sorun oluştuysa

Burun estetiği size daha sağlık bir yaşam ve görünüş sağlayabilir.

Operasyon Detayları

RİNOPLASTİ METODLARI

Rinoplasti ameliyatı için çeşitli yöntem ve teknikler bulunmaktadır.
Kapalı

Kapalı burun estetiği en çok kullanılan tekniktir. Kesiler dışarıdan görünmeyecek şekilde burnun içinde gizlenir. Cerrah yumuşak dokuyu nazikçe yukarı kaldırdığında gerekli değişiklikleri yapabilmesi için kemik ve kıkırdak erişilebilir hale gelir.

Açık veya kapalı burun estetiği için iç yapı görünebilir olduktan sonra kullanılan teknik yöntemler benzerdir. Kapalı burun estetiği daha az invaziv olduğu için birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar azaltılmış burun dokusu tahrişi ve burun desteği azalması olasılığı, daha az ameliyat sonrası ödem olasılığı ve saptanabilir yara izi, ameliyathanede daha az zaman ve daha hızlı ameliyat sonrası iyileşme olarak sıralanabilir.

Açık

Açık burun estetiği daha kapsamlı işlemlere ihtiyaç duyan hastalar için kullanılmaktadır. Cerrahınız burnunuzun altında bulunan burun delikleriniz arasındaki deride kesiler yapacaktır. Bu alana kolumela denilmektedir. Daha sonra burun boşluğunun içini ortaya çıkarmak için deriniz kaldırılır. Bu sayede cerrahınız gerekli şekillendirmeyi gerçekleştirebilir.

Kapsamlı greftleme yapılması gerektiğinde veya revizyon cerrahisine ihtiyaç duyulduğunda, açık burun estetiği gerekebilmektedir. Burnunuzda çökmeler, genetik yapısal bozukluklar veya kaza sonucunda oluşmuş şekil bozuklukları gibi sorunlarınız varsa açık burun estetiği sizin için daha uygun olacaktır.

S.S.S.

Operasyon Detayları
Rinoplastide Yaş Sınırı Var Mıdır?

Rinoplasti yaş sınırından ziyade burundaki kıkırdak ve kemik dokusunun gelişimini tamamlayıp tamamlamadığı önemlidir. Bu süre bazı bireylerde 20 yaşında tamamlanabileceği gibi bazı bireylerde 25 yaşına kadar sürebilmektedir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Rinoplasti Ameliyatı Sonrasında Oluşan Ödem Ne Zaman Geçer?

Ameliyat sonrasında oluşan ödemin normal şartlarda 3-4 hafta içinde geçmesi beklenir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Rinoplasti Sonrası Alçı Ne Zaman Çıkarılır?

Alçı ve sargıların çıkarılması 12-14 gün gibi süreleri bulabilmektedir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Rinoplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Operasyonun karmaşıklığına ve yapılacak işleme göre iki ile dört saat arası sürebilir

Detaylı Bilgi İstiyorum

Rinoplasti Ağrılı Bir Süreç Midir?

Rinoplasti ameliyatı sırasında hasta genel anestezi altındadır. Yani hasta hiçbir ağrı veya sızı hissetmez. Ancak operasyon sonrası süreç başka bir konudur. Operasyon sonrasında hasta belirli bir acı, ağrı veya rahatsızlık hissi yaşayabilir. Acı, ağrı ve rahatsızlık hissinin şiddeti ve ne kadar süreceği hastadan hastaya ve yapılan ameliyatın doğasına göre değişmekle birlikte iyi ve sorunsuz geçen bir ameliyatın ardından tüm bu sorunları ilaçlarla denetim altına almak mümkündür.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Rinoplasti Ameliyatı Horlamayı Durdurur Mu?

Horlama birçok etken tarafından tetiklenen bir durumdur. Bu nedenle horlamanın temel nedeninin burundaki yapısal bir bozukluk olup olmadığının iyice anlaşılması gerekmektedir. Rinoplasti, doğrudan nazal yapıdan kaynaklı horlama sorununu çözebilir, ancak böyle bir garanti yoktur. Bunun nedenlerinden biri horlamanın doğrudan nazal yapıdaki bir bozukluktan kaynaklanmıyor olma olasılığıdır. Bir diğer sebebi de hastanın hayatındaki ya da sağlık durumundaki başka değişim ya da bozulmaların da horlamayı tetikleyebilecek olmasıdır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Rinoplasti İz Bırakır Mı?

Rinoplasti ameliyatı sırasında deriye cerrahi kesiler atılır ve derideki her kesik belirli bir oranda ve değişen boyutlarda iz bırakır. Fakat bu kesileri gizlemek ya da daha zor fark edilir hale getirmek için belirli cerrahi teknikler bulunmaktadır. Eğer cerrahi kesiler düzgün ve sağlıklı iyileşmişse ve yaraların iyileşmesi sırasında enfeksiyon veya benzeri herhangi bir sorun yaşanmamışsa gözün algılayabileceği yaraların oluşma ihtimali azdır. Ameliyat usta bir cerrah tarafından yapılmışsa ameliyatın izlerini eğitimli bir gözün fark etmesi bile oldukça zor olacaktır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Bizi Arayın
Whatsapp
İletişim