Meme Küçültme

Tıpta mamoplasti olarak bilinen meme küçültme ameliyatı, göğüslerden fazla yağ, doku ve deriyi almak için yapılan cerrahi bir prosedürdür.

BİLGİLENDİRME

MEME KÜÇÜLTME SEBEPLERİ

Pek çok nedenden dolayı meme küçültme ameliyatı yaptırmayı düşünüyor olabilirsiniz ve Meme Küçültme sonuçları çoğu hastanın istediği sonuçları almasını sağlamaktadır.

Meme küçültme ameliyatı sadece memenin şeklini değiştirmek için yapılmamaktadır. Ameliyatın tercih edilmesinin diğer sebepleri şöyle sıralanabilir;

  • Kronik sırt, boyun ve omuz ağrısı,
  • Göğüslerin altında kalıcı kızarıklık veya cilt tahrişi,
  • Nevralji (genelde baş ve boyun bölgesinde ortaya çıkan ağrılar)
  • Meme boyutuna bağlı olarak sınırlanmış fiziksel aktivite,
  • Sütyenlere ve giysilere uyum sağlamada zorluk,
  • Büyük meme görüntüsünden dolayı kişinin görüntüsünden memnun olmaması.

Meme küçültme ameliyatları her yaşta hatta ergenlik çağında yapılabilir. Ancak meme gelişimi tamamlanmadığında meme küçültme ameliyatını yaptıran kişiler ikincil bir operasyon geçirmek durumunda kalabilirler.

Çocuk sahibi olmak ve kilo vermek gibi özel planları olan hastalara bu planlar gerçekleştirildikten sonra Meme Küçültme operasyonu yaptırılması önerilmektedir.

OPERASYON DETAYLARI

MEME KÜÇÜLTME METOTLARI

Cerrah, memelerin şekline ve görünümüne, ne kadar doku çıkarmayı düşündüklerine ve hastaların nasıl görünmek istediğinize bağlı olarak birkaç cerrahi işlemden birini seçebilir.

Cildinizde küçük kesiler yapılacak ve göğsünüzdeki yağ ve sıvıları toplayacak kanül adı verilen ince bir tüp yerleştirilecektir. Bu teknik küçük değişiklikler için başvuran ve cilt esnekliği olan kişiler için en doğru seçin olacaktır.

Orta derecede göğüs küçültme ve gözle görülür değişikler için uygun bir tekniktir. Memenizin altından areolanıza kadar ve areolarınızın çevresinde kesi oluşturur. Fazla doku ve yağı alındıktan sonra meme yeniden şekillendirilir ve kaldırılır.

Cerrah areolanınızın çevresini, areolarınızdan alt göğüs kıvrımına kadar ve göğsün altındaki kıvrım boyunca kesiler oluşturacaktır. Bu teknik kullanılan operasyonlar çok fazla sarkma olan hastalar için uygundur.

OPERASYON DETAYLARI

S.S.S.

Meme küçültme operasyonu hamile kalmanız ve emzirmeniz için bir engel oluşturmamaktadır. Doğru teknik ile deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilen operasyonlar süt bezlerine zarar vermez. Bu sayede doğum yaptıktan sonra çocuğunuzu emzirebilirsiniz.

Operasyon fiyatı ancak ilk muayenenin ardından belirlenebilir. Meme küçültme operasyonu farklı tekniklerle ve gerekiyor ise farklı işlemlerle birlikte yapılabileceği için fiyatta değişikliğe sebep olabilirler.

Ameliyat sırasında fazla olan yağ dokusu ve deri çıkarıldığı için kesi yapılması gerekmektedir. Bu nedenle hafif bir iz kalabilir ancak bu izler zamanla belirginliği kaybeder.

Operasyondan yaklaşık 1 hafta sonra doktorun tavsiyelerine uymak kaydıyla günlük yaşama ve iş hayatına dönmek mümkündür.

Operasyon cilt ve kemik dokusunun gelişimini tamamlaması ardından yaptırılabilir. Bu sebeple genel olarak yaş limiti 18 – 20’dir.

Kişinin aşırı kilo alması durumunda tüm vücutta olduğu gibi meme hacminde de büyüme meydana gelebilmektedir.

Evet. Operasyon sırasında her iki memeye eşit ve simetrik görünüm verilebilmektedir. Memelerden alınan fazla meme dokusu simetrik görünüm olacak şekilde ayarlanabilir.

Hastanın ihtiyacı olduğu ve doktorun onayladığı durumlarda iki operasyon bir arada yapılabilir.