Katarakt Cerrahisi

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

Katarakt ameliyatı, şeffaflığını kaybeden doğal göz içi lensin cerrahi yöntemlerle alınarak yerine yapay ve şeffaf göz içi merceğin koyulması işlemidir. Ameliyatın uygulanma amacı katarakta bağlı görme kaybının giderilmesidir.

 

Sağlıklı bir göz merceği şeffaftır. Ancak katarakt oluşumu sonrasında zaman içerisinde şeffaflığını kaybeder. Bunun sonucunda ise giderek artan bir görme kaybı yaşanmaktadır. Özetle katarakt göz içi merceğin matlaşıp şeffaflığını kaybetmesidir. Katarakt ameliyatı, bu durumun kalıcı olarak tedavi edilmesindeki tek çözümdür.

Operasyon Detayları

KATARAKT AMELİYATI DETAYLARI

Katarakt ameliyatı uygulamalarında farklı teknikler olsa da hepsi için ortak amaç söz konusudur. Katarakt operasyonu göz ameliyatı niteliğindeki mikrocerrahi işlemidir. Bütün işlemler çok küçük aletler yardımıyla mikroskop altında yapılmaktadır.

Operasyon, göz içi lensteki kataraktın sertliğine bağlı olarak ortalama süre 10-15 dakika arasındadır. Operasyonun genel uygulama aşamaları şu şekildedir:

  • Operasyon öncesinde göz bebeğinin büyütülmesi amacıyla göze damla damlatılmaktadır. Bu aşamada doktor tarafından uygun görülürse hastaya sakinleştirici verilebilir.
  • Hasta ameliyathaneye alınır ve ameliyat yatağına uzanması sağlanır. Üzerine ve göz çevresine steril bir örtü örtüldükten sonra hastanın operasyon sırasında bir şey hissetmemesi amacıyla gözüne anestezik damla damlatılır. Hastadan tam gözünün üzerindeki sabit bir ışığa sürekli olarak bakması istenmektedir.
  • Göz dışından açılan küçük kesiler ile kataraktlı doğal göz lensi uygulanan çeşitli teknik ile göz içinden çıkartılır. Sonrasında doktorun tavsiyesi ve hastanın seçimine göre belirlenen yapay ve saydam göz içi lens, hastanın gözüne yerleştirilir. Bazı operasyon türleri dikiş gerektirirken bazıları gerektirmez. Operasyon sonunda göz koruyucu bir bant ile kapatılır.

Operasyon Detayları

OPERASYONDA HANGİ MERCEKLER KULLANILMAKTADIR?

Katarakt ameliyatı esnasında 5 farklı tip göz içi lens uygulanabilmektedir.
Monofokal Lensler

Bu lens türü sabit odaklı lens olarak da bilinmektedir. Uzak veya yakın görüşten biri için net görme söz konusudur. Çoğu kişiye uzak görüş netliği için uygulanmaktadır. Hastalar yakın görme ve ara mesafeler için operasyon sonrasında gözlük kullanmak zorunda kalırlar.

Biofokal Lensler

Hem yakın hem de uzak mesafede odaklanmaya imkan vermektedirler. Orta mesafeler için gözlük ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir.

Trifokal Lensler (Akıllı Lensler)

Trifokal lensler ile hastalar hem yakın hem uzak hem de orta görüş mesafelerinde net görüş elde edebilmektedirler. Böylece operasyon sonrasında hastada gözlük ihtiyacı tamamen ortadan kalkmaktadır. Akıllı lensler doğal göz içi lens gibi çalışarak tüm mesafelerden göze gelen ışığı retinaya iletebilmektedirler.

Katarakt hastalarına uygulanabilen tüm bu lensler dışında Torik lensler ve Add-on (tamamlayıcı mercek) göz içi lens uygulamaları da farklı tedaviler gerektiren hastalara yapılabilmektedir.

Torik Lensler

Torik lensler kataraktı olup da aynı zamanda astigmat problemine de sahip olan kişilere uygulanmakta olan göz içi lenslerdir.

Add-on Lensler

Add- on lensler daha önce katarakt ameliyatı olup da tek odaklı lens yerleştirilen hastaların, göz içine ikinci bir lens niteliğinde yerleştirilerek üç odağı da net bir biçimde görmelerini sağlayan lenslerdir.

S.S.S.

Operasyon Detayları
Katarakt Ameliyatı Riskli Mi?

Her cerrahi işlem gibi katarakt ameliyatı da belirli risklere sahiptir. Operasyon mikrocerrahi nitelikte olduğu için ameliyatın başarısı, uygun hasta için uygun yöntemin seçilmesi, göz doktorunun tecrübesi, malzeme kalitesi ve ameliyathane ortamının sterilizasyonu ile doğrudan ilişkilidir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Katarakt ameliyatı olduktan sonra eski görmeme kavuşur muyum?
Eğer gözde katarakt dışında görmeyi azaltan bir neden yoksa katarakt ameliyatı yapılan bir göz, eski görme kabiliyetine kavuşur. Detaylı Bilgi İstiyorum
Katarakt ameliyatı olduktan sonra gözlük kullanacak mıyım?

Katarakt ameliyatı sırasında göz içine yerleştirilen merceğin numarası, uzağı veya yakını net görecek şekilde ayarlanabilir. Böylece ameliyat olan kişinin gözü uzak için sıfırlanmış ise uzağı gözlüksüz net görür, ancak yakın için gözlük kullanması gerekir. Eğer ameliyatta takılan mercekle göz miyop yapılırsa, o kişi yakını gözlüksüz görebilecek, fakat uzak için gözlük ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Çok odaklı mercek tercih edilirse miyop, hipermetrop ve astigmat problemleri tek bir mercekle çözümlenebilir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Katarakt ameliyatı olmam için görmemin iyice azalması mı gerekir?

Hayır, katarakt oluşup görme derecesinde azalma başladığından itibaren, kataraktın herhangi bir döneminde ameliyat yapılabilir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Çok geç (ilerlemiş katarakt) dönemde katarakt ameliyatı olmak ameliyat başarısını etkiler mi?

Evet, çok ilerlemiş kataraktların ameliyatında problem çıkma olasılığı daha fazladır. Ayrıca, ileri kataraktlarda ameliyat süresi de daha uzun olmaktadır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Katarakt ameliyatı için narkoz almam gerekiyor mu?

Katarakt ameliyatı için narkoz (genel anestezi), çocuk ve bebek hastalar dışında uygulanmamaktadır. Katarakt ameliyatında, erişkin hastalar için lokal anestezinin değişik türleri kullanılır. Gözün çevresine enjeksiyon yapılarak göz uyuşturulup hissiz hale getirilir ve aynı zamanda göz hareketleri ortadan kaldırılmış olur.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Katarakt ameliyatından sonra lazer ameliyatı olmam gerekirse olabilir miyim?
Yapılan muayene sonrasında gözünüz uygun bulunursa lazer ameliyatı yapılabilir. Detaylı Bilgi İstiyorum
Göz tembelliğim düzelir mi?

Katarakt ameliyatı ile göz tembelliği düzelmez. Göz tembelliği için farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Bizi Arayın
Whatsapp
İletişim