Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Nedir? Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavi teknikleri her geçen gün gelişerek yeni yöntemlerinde hayatımıza girmesini sağladı. Bu son teknolojik gelişmeler tüp bebek tedavisinin başarı oranını etkileyen faktörler baz alınarak hayata geçirilmiştir. Kısaca bu gelişmelerden bahsetmek gerekirse;

 

  • Mikroskop altında yapılan testis biyopsisi (Mikrotese)
  • Genetik problem söz konusu olan çiftlerin embriyolarının incelenmesi ve içlerinden sağlıklı olanlarının seçilmesi tekniği PGD (Preimplantation Genetic Diagnosis)
  • Lazer yardımı ile embriyo çeperinin inceltilmesi tekniği (Assisted Hatching)
  • Embriyoların, spermlerin ve yumurtaların daha sonra kullanılmak üzere dondurularak saklanması işlemi (Frozen)
  • Embriyonun gelişimini kamera altında takip etmek ve gelişimi sağlıklı olanları seçmek için uygulanan teknik (Embriyoscope)

Operasyon Detayları

TÜP BEBEK YÖNTEMİNİN ADIMLARI NELERDİR?

1. ADIM (İlk muayene ve çift değerlendirmesi)

Çiftin daha önce görmüş olduğu tedaviler ve gebelik, doğum, düşük gibi hikayeleri dinlenir. Varsa eski tahlil ve tetkik sonuçları değerlendirilir.

- Her türlü ameliyat raporu ya da notu
- Sperm tahlili
- Kadın ve erkeğe ait kan testleri
- Daha önce uygulanan tedavilere ait raporlar
- Rahim filmi
- Kromozom analizi
- Başka hastalıklar ile ilgili raporlar

Tüm bu verilere göre tüp bebek tedavisi planlanır ve tedavinin uygulanacağı gün belirlenir.

2. ADIM (Yumurtalıkları uyarma ve yumurta oluşturma)

Yumurtalıklarda iyi embriyoların seçilerek rahme konulması ve çok sayıda yumurta oluşturmak için yumurta geliştirici ilaçlar (iğne tedavisi) uygulanır. İlaç dozu ve tedavi süreci hastanın yaşı ve yumurta rezervine göre değişmektedir. Ortalama 8-12 gün sürmektedir.

3. ADIM (Yumurta toplama)

Gelişen yumurtalar anestezi altında toplanır ve laboratuvar koşullarında döllenme işlemi için saklanır. Bu sırada erkek de sperm verir. Tıpkı sperm tahlilinde olduğu gibi masturbasyon yoluyla sperm alınmaktadır. Sperm veremeyen erkeklerden ise mikro TESE yöntemi ile sperm alınır. Ortalama olarak bu işlem yarım saat sürer. Yumurta toplama günü verilecek sperm örneği için erkek 2-4 günlük bir cinsel perhiz yapmalıdır. Bu süre 7 günden uzun olmamalıdır.

4. ADIM (Tüp bebek (IVF) veya microenjeksiyon (ICSI) uygulaması)

Klasik Tüp Bebek-IVF (İn Vitro Fertilizasyon): Tüp bebeğin ilk yıllarında, henüz mikroenjeksiyonun keşfedilmediği zamanlarda, uygulanan bir teknikti. Son yılarda, döllenme oranları ICSI’ye göre daha düşük olduğundan, çoğunlukla uygulanması tercih edilmeyen bir IVF tekniği haline dönüşmüştür.

Mikroenjeksiyon (ICSI): Mikroskop altında spermin bir pipet vasıtasıyla direkt olarak yumurtanın içine enjekte edilmesidir. Tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikroenjeksiyonun amacı, yumurtanın tek tek sperm ile buluşması vasıtası ile döllenmenin yüksek oranlara çıkartılmasıdır. Mikroenjeksiyon, özellikle şiddetli erkek infertilitesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Erkekten alınan sperm, mikroskop altında kadından alınan yumurta birleştirildikten sonra, vücut ortamını andıran inkübatör dediğimiz cihazlar içerisinde gelişimine göre 6. güne kadar takip edilir.

5. ADIM (Embriyo transferi)

İki ila altı gün süreli laboratuvarda saklanan döllenmiş yumurtalar rahim içerisine ağrısız bir şekilde özel katater yardımı ile yerleştirilir. Bu işlem 5-10 dakika kadar sürer. Gebelik testine kadar olan süreçte cinsel beraberlik önerilmez. Ağrı kesici olarak Parasetamol grubu ilaçlar kullanabilir. Transferden 1 gün sonra ılık duş şeklinde banyo yapılabilir.

6. ADIM (Gebelik testi)

Transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılarak gebeliğin oluşup oluşmadığı öğrenilir. Bu test açlık ve tokluk gerektirmeyen kanda BHCG dediğimiz bir kan testidir. Gebelik tespit edildikten 1 hafta – 10 gün sonrası için hasta ultrason kontrolüne çağrılır. Şehir dışı veya yurtdışında yaşayan hastalar ise bulundukları yerde kontrollerini yaptırıp bilgi verirler. Her ne kadar gebe kaldıktan sonra normal bir gebelik olsa da özellikle ilk 3 ay kullandığımız ilaç desteğini kesmemekteyiz.

S.S.S.

Operasyon Detayları
İlk randevuda beni neler bekliyor?

İlk randevuda daha önceki doğurganlık tedavilerinin gözden geçirilmesi ve sizi hayallerinize ulaştırmak için en uygun tedavi ve test seçeneklerinin değerlendirilmesi amacı ile;

- Yumurtalıkların kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi amaçlı 4 boyutlu Ultrasound muayenesi, hormon profili, genel sağlık durumu, gebelik süresince anne ve bebek için risk teşkil edebilecek bir sağlık sorunu taraması,genetik danışmanlık ve gerekli ise psikolojik destek alacaksınız.
- Adet dönemi ortasına uygun zamanda ultrason ile rahim duvarının değerlendirilmesi için planlama.
- Varsa eski rahim filmi HSG (rahim filminin) incelenmesi.
- Erkek faktörünün değerlendirilmesi amaçlı randevu gününüzden en az 2 en fazla 5 günlük cinsel perhiz ile başvurmalısınız. Erkeğin genel sağlık durumu, yaşam alışkanlıkları, hormonal durumu ve semen analizi değerlendirildiğinde bir problem görülürse üroloji uzmanı ile görüştürülürsünüz.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Tüp bebek tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Tüp bebek tedavisi tüm basamakları ortalama 15-18 gün arasında sürmektedir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Eşim çok yoğun çalışıyor, her seferinde eşimin gelmesine gerek var mı?

Hayır. Eşiniz sadece yumurta toplama günü sperm örneği vermek için gelebilir. Ancak eşinizin sperm tahlilinin uzmanlarımız tarafından görülmesi ve değerlendirilmesi gereklidir.Gerekli durumlarda üroloji uzmanımızdan konsültasyon isteyebilmekteyiz. Bu nedenle ilk görüşmeye anne ve baba adayının birlikte katılması detaylı değerlendirme yapılması gerekli. Bu değerlendirmede baba adayının sperm tahlilinin tüp bebek uygulamasında yeterli olduğu belirlendikten sonra baba adayının sadece yumurta toplama günü gelmesi yeterlidir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Embriyo transferi sonrası yolculuk yapabilir miyim?

Uçak ile aynı gün yolculuk yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Sperm örneği verilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

- Sperm örneği verilmesinde en önemli husus hijyendir.
- Örnek verilen kabın kimliklendirme yapılmış ve steril bir kap olması gerekir.
- Semen örneğinin içerisine sperm hareketliliği ve canılığını etkileyeceğinden, yabancı bir madde karışmamış olması hususuna dikkat edilmelidir.
- Örnek kaybı olmadan tüm ejekulat örneğinin kaba alınması gerekir.
- Örnek kaybı olduğu durumlarda ise mutlaka laboratuvara bilgi verilmelidir.
- Laboratuvara teslim edilen örnek 30 dakikalık likefaksiyon süresi sonrası değerlendirilir ve gerekli hazırlık işlemlerine alınır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Alışverişe gidebilecek miyim?

Tedaviniz boyunca günlük sosyal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Yemek yemek alışveriş yapmak günlük yürüyüşler kuaföre gitmek, saç boyatmak, denize girmek tedavi sürecinizi etkilemeyecektir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Tedavi boyunca her gün kontrole gelecek miyim?

Tedavi boyunca her gün kontrole gerek yoktur. Tüp bebek tedavisinin ilk aşması yumurtalıkların ilaç verilerek uyarılması dönemidir. Bu dönem ortalama 8- 10 gün sürer. Bu dönemde yaklaşık 3 yada 4 kez ultrasonografi muayenesi yapılır. Gerekirse hormon analizleri yapılır. Yumurta hücrelerini içeren follikül çapı yeterli büyüklüğe ulaştığında yumurta çatlatma iğnesi verilerek 2 gün sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplama işlemi günü erkekten alınan sperm örneği ile toplanan yumurtaların dölleme işlemi yapılır. Dölleme işleminden sonra döllenen yumurta sayısına göre 2-5 gün sonra embriyo transferi yapılır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Tüp bebek tedavisi boyunca cinsel yaşamımız nasıl olmalı?

Yumurtalıkların uyarım döneminde cinsel beraberlikte bir kısıtlama yoktur. Ancak yumurta çatlatma iğnesi verilmesinden itibaren cinsel beraberlik olmamalıdır. Embriyo transferi ve sonrasında gebelik testi sonucuna kadar cinsel beraberlik önermemekteyiz.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Bizi Arayın
Whatsapp
İletişim