Yüz Germe Ameliyatı

Ritidektomi ya da halk arası yaygın bir şekilde bilinen yüz germe ameliyatı, kişiye daha genç bir görünüm sağlamak ve yüz bölgesindeki kırışıklıkları gidermek için uygulanan cerrahi bir operasyondur.

Yüz Germe Ameliyatı Nedenleri

Kırışıklıkların oluşumu yaşlanmanın yanı sıra güneş gibi birçok dış etkenden kaynaklanabilir.

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmanın insan cildine çeşitli şekillerde zararı olduğu bilinmektedir ve kişinin hayatı boyunca güneş ışınlarına en çok maruz kalan bölge yüzdür.

Rüzgar, kuru ve soğuk hava gibi temel faktörler de aynı şekilde insan cildi için tehlikelidir. İnsan yüzünü kaplayan deri vücuttaki en hassas bölge olmasına rağmen insanlar yüzlerini nadir olarak kapatmakta ve korumaktadır. Yaşlanmayla beraber deri de sıkılığını kaybeder. Dış ve iç faktörlere maruz kalınması da cilt sarkmasını hızlandırır.

Aşağıdaki sebepler kırışıklıklara ve kişinin yaşlı görünmesine sebep olabilmektedir;

  • Yüz derisinin gevşemesi,
  • Yaygın olarak gülüş kıvrımları olarak bilinen burun ve ağız köşesinin arasındaki kıvrımların derinleşmesi,
  • Yüzdeki yağın kaybolması,
  • Gıdı oluşması,
  • Çift gerdan olarak bilinen boyundaki fazla yağ ve derinin sarkması.

Operasyon Detayları

YÜZ GERME AMELİYATI TEKNİKLERİ

Yüz germe ameliyatı hastanın ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilir. Bu nedenle bir doktor kullanılacak tekniklerini hastaya göre uyarlayabilir.
Mini
Hafif derecede gıdı oluşmaya başlayan ve cilt sarkması gösteren hastalar genellikle mini yüz germe için doğru adaylardır. Mini Yüz Germe genel olarak doktorun kulakların üst bölgesinde bulunan saç çizgisi boyunca ve/veya kulağı çevreleyen kısa kesiler yoluyla derin yüz dokularının sıkılaştırmasına izin veren bir tekniktir. Bu kesiler sayesinde yanak çevresindeki yapısal dokular gerilerek ve sıkılaştırılarak çene çizgisinin düzeltilmesi ve “yorgun” görünümün canlandırılması sağlanır.
Mid (Orta)
Orta yüz germe, yüzün orta bölgesini gençleştirmek için yanak sarkmasını hedeflemektedir. Ameliyat yanak dokularını kaldırarak sarkmaları ortadan kaldırır ve derin kırışıklıkları azaltır. Boyunda gıdı veya fazla deri sarkması olmayan hastalar için orta yüz germe yüz görünümünü iyileştirebilir ve daha çekici yanak hatları oluşturabilir, nazolabial kıvrımları ortadan kaldırabilir ve hatta alt göz kapaklarını iyileştirebilir. Gerekirse diğer yüz prosedürleriyle de birleştirilebilmektedir.
Geleneksel

Geleneksel yüz germe, tam yüz germe veya standart yüz germe olarak da bilinmektedir. Yüzde bulunan en derin ve belirgin yaşlanma belirtileri bulunan hastalara uygulanabilmekte ve bu sorunları düzeltebilmektedir. Geleneksel Yüz Germe diğer yüz germe ameliyatlarından daha kapsamlıdır. Bu nedenle daha fazla iyileşme süresi gerektirmektedir fakat sonuçlar daha belirgindir.

Saç çizgisinin hemen arkasında bulunan ve gizlenmiş kesiler sayesinde doktorunuz deri altındaki daha derin dokuları yeniden konumlandırabilir. Bu sayede ciltte bulunan kırışıklıkları giderebilir, çene altındaki gıdı ve sarkmaları ortadan kaldırabilir, yüze ve boyuna doğal, genç yüz hatları kazandırabilir.

SMAS
SMAS doku tabakası yüzün derinliklerinde, deri altı yağ ve kaslar arasında bulunmaktadır ve SMAS yüz germe bu bölgede işlem yapılmasını gerektirmektedir. Cilt ve SMAS katmanlarını tek bir katman yerine ayrı ayrı işlenir. SMAS yüz germe tekniği, doktorun yüzü birden fazla yönde ve diğer tekniklerle mümkün olandan daha büyük ölçüde sıkılaştırmasına ve yeniden konumlandırmasına olanak tanımaktadır.

S.S.S.

Operasyon Detayları
Yüz Germe İşlemi için Ameliyat mı Yapılmalı mı Yoksa Dolgu mu Yaptırılmalı Mı?

Bu karar tamamen hastaya bağlıdır fakat cerrahi olmayan yöntemlerin kalıcılığı uzun süreli olmadığından dolayı bu yöntemler yüz germe ameliyatı kadar etkili olmayacaktır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Yüz Germe Ameliyatı Sonrasında Oluşan Şişkinlik Ne Kadar Sürer?

Operasyon sonrası oluşan şişkinliğin kaybolması yaklaşık bir ay kadar sürebilmektedir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Yüz Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Kesiler genellikle saç çizgisinin üzerinde veya saç çizgisine olabildiğince yakın yapılır. Kulaklara yakın kesilere de ihtiyaç duyulabilmektedir. Ameliyat için seçilen bölge kesilerin saklanmasına yardımcı olacaktır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Yüz Germe Ameliyatı Acı Verir mi?

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştiği için hastalar operasyon sırasında hiçbir şey hissetmez. Bu yüzden ameliyat tamamen ağrısızdır. İşlemden sonra ameliyat bölgesinde belirli bir hassasiyet, sertlik veya hafif ağrı oluşabilir ancak olası bütün problemler ilaçlar tarafından kontrol altına alınabilmektedir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Yüz Germe İşlemi Mini Yüz Germe veya Orta Yüz Germe İşleminden Nasıl Farklıdır?

Mini Yüz Germe Ameliyatı genellikle sadece çene kemiğine hitap eden daha sınırlı bir prosedürdür. Orta Yüz Germe ise genellikle sarkık yüzün ilk belirgin olduğu kısmı olan yanak dokularına hitap eden bir işlemdir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Yüz Germenin Etkisi Ne Kadar Sürmektedir?

Deneyimli doktor ve uygulanan doğru teknikle gerçekleştirilen yüz germe ameliyatı 10 yıldan fazla sürmelidir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Yüz Germe Ameliyatından Sonra Saç Nasıl Yıkanır?

Bandajlar ve pansuman yapılan bölge mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Kişinin kişisel temizliği için cerrah hastaya belirli talimatlar verecektir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Normal Rutinime Ne Zaman Dönebilirim?

Yüz germe ameliyatından sonraki ilk birkaç gün aktiviteleriniz önemli ölçüde kısıtlanmalı ve başınızı yukarıda tutarak dinlenmelisiniz. Genel bir kural olarak ameliyattan sonraki ilk hafta rahatlamayı planlamalısınız. Güneşe maruz kalmanızı birkaç ay sınırlamalı ve dinlenmek için bolca zaman ayırmalısınız böylece vücudunuz daha hızlı iyileştirebilir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Bizi Arayın
Whatsapp
İletişim