Obezite Cerrahisi

Midenin tutabileceği besin miktarını kısıtlayarak kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Obezite Cerrahi Sebepleri

Obezite cerrahi yani kilo verme ameliyatı, kilo vermenize ve obezite ile ilgili birçok sağlık sorununu iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Obezite cerrahi sürecini başlatmak için nedenleriniz;

 

  • Diyetlerin başarısız olması,
  • Sağlık endişelerinizin bulunması veya geleceğiniz için endişelenmeniz,
  • Hayatınızın daha sınırlayıcı hale gelmesi,
  • Vücut kitle indeksiniz (BMI) 40 veya daha yüksekse veya 35 ila 40 arasında olması,
  • Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, sağlıksız kolesterol düzeyleri, uyku apnesi gibi sağlık sorunlarınız olması,
  • Kilonuza göre diz, kalça veya başka bir vücut ağrısı olabilir.

Operasyon Detayları

OBEZİTE CERRAHİ AMELİYATLARI

En yaygın obezite cerrahi prosedürleri;

Mide Balonu

Mide balonu temel olarak, midenin gıda alım kapasitesini düşüren bir ameliyatsız zayıflama uygulamasıdır. Operasyon hakkında bilinmesi gereken en temel olgu, mide balonun bir ameliyat olmadığıdır, yani uygulama ameliyatsız kilo verme yöntemlerinden biridir.

Cerrahi olarak değil endoskopik olarak gerçekleşir ve cerrahi gibi kapsamı geniş değildir. Esas alınan nokta kişinin kilo vermesine yardımcı olup, ideal kilosuna çok daha rahat bir biçimde ulaşmasını sağlamaktır. Zayıflama balonu olarak da bilinen mide balonu, silikon bir balon olup, kişinin çok daha az miktar yemek ile tokluk hissi sağlar.

Mide Botoksu

Mide Botoksu; klasik botoks yönteminin endoskopik olarak, açlık hormonun salındığı fundus bölgesi dahil, midenin belirlenen bölgelerine enjekte edilmesi işlemidir. Botoks maddesi, enjekte edildiği alandaki kasların kasılmasını sınırlandırır, böylelikle midenin boşalma süresi gecikir. Midenin uzun süre dolu olması, yaşanan iştah sorununu da dengeleyecektir.

Gastrik Bypass

Roux-en-Y Gastrik Bypass olarak da adlandırılan gastrik bypass ameliyatı üç adımda yapılmaktadır. İlk olarak cerrah midenizi zımbalayarak üst bölümde küçük bir kese oluşturur. Zımba midenizin çok daha küçük olmasını sağlar. Bu nedenle daha az yemek yemeye sebep olur çünkü daha erken tok hissedersiniz.

Daha sonra cerrah ince bağırsağınızı ikiye böler ve alt kısmı doğrudan küçük mide kesesine bağlar. Yiyecekler midenizin çoğunu ve ince bağırsağınızın üst kısmını atlayarak vücudunuz daha az kalori emilmesini sağlar.

Cerrah daha sonra ince bağırsağın üst kısmını ince bağırsağın alt kısmından daha aşağıda yeni bir konuma yeniden bağlar. Bu yer değiştirme midede bulunan sindirim sıvılarının ince bağırsağın baypas edilmiş kısmından ince bağırsağın alt kısmına akmasına izin verir. Bu nedenle yiyecekler tamamen sindirilebilir. Baypas gastrointestinal sistemdeki hormonları, bakterileri ve diğer maddeleri değiştirdiği için hastanın iştahı ve metabolizması etkilenebilir. Gastrik baypası tersine çevirmek zordur ancak bir cerrah tıbbi olarak gerekliyse bunu yapabilir.

Tüp Mide
Tüp mide ameliyatı, midenin yaklaşık yüzde 80’i alınarak yapılır. Kalan mide bir muzu hatırlatan boru şeklinde bir kese halindedir. Ameliyat midenize sığabilecek yiyecek miktarını azaltarak kendinizi daha çabuk tok hissetmenizi sağlar. Ameliyatın açlık, tokluk ve kan şekeri kontrolü gibi çeşitli faktörleri etkileyen bağırsak hormonları üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır.

S.S.S.

Operasyon Detayları
Obezite Cerrahi nedir?

Obezite cerrahi, kilo verme ameliyatı olarak da bilinir. Kilolarıyla mücadele eden, diyet ve egzersizlerin başarılı olmadığı kişilere kilo verme ameliyatı yapılabilir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Obezite Cerrahi Başarı Oranı Nedir?

Hastaların %75-80’i mide kısıtlayıcı bir cerrahi prosedür geçirdikten sonra uzun vadede başarıya ulaşmaktadır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Obezite Cerrahinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kilo verme ameliyatının çeşitli sağlık koşullarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, depresyon vb. hastalıklarda olumlu iyileşmeler gözlemlenmektedir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Ameliyattan Sonra Normal Yiyecekleri Ne Zaman Yiyebilirim?

Tüp mide ameliyatı yaptırdıysanız, üç hafta boyunca çorba gibi sıvılar ile besleneceksiniz. Gastrik bypass ameliyatı olduysanız, birkaç hafta boyunca püre haline getirilmiş yiyecekler tüketmelisiniz.Sevdiğiniz ama aynı zamanda ihtiyacınız olan protein miktarını sağlayan yumuşak yiyecekler bulmak için diyetisyenimizden destek alabilirsiniz. Sağlıklı yiyeceklerden oluşan düzenli bir beslenmeye yavaş yavaş geri döneceksiniz.

Kırmızı et, belirli ekmek türleri ve nişastalı yiyecekler gibi ameliyattan sonra sisteminizin hazmedemeyeceği bazı yiyecekler olabileceğini bilmeniz önemlidir. Doktorunuz gerekli bilgilendirmeyi operasyon öncesinde ve sonrasında size yapacaktır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

BMI (Vücut Kitle İndeksi) nedir?

Ulusal Sağlık Enstitüsü, Vücut Kitle İndeksinin (BMI) yetişkin erkekler ve kadınlar için boy ve kiloya dayalı bir vücut yağı ölçüsü olduğunu belirtmektedir. Kabul Edilebilir Aralık;

- 18.5-24.9 Kilolu
- 25.0-29.9 Obezite
- 30.0-34.9 Şiddetli Obezite
- 35.0-39.9 Morbid Obezite
- 40.0-49.9 Süper Morbid Obezite

Detaylı Bilgi İstiyorum

Obezite Cerrahi Kalıcı Kilo Vermeyi Sağlar mı?

Evet fakat hastaların küçük bir yüzdesi kaybedilen ağırlığın önemli bir kısmını geri kazanabilmektedir. Bu durum öncelikle hastanın prosedürü takip eden aylarda ve yıllarda sağlıklı beslenme kurallarına uymaması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Besin Takviyesi Almam Gerekecek mi?

Evet. Herhangi bir bariatrik ameliyattan sonra sağlık için gerekli mineralleri içeren günlük bir multivitamin takviyesi almanızı tavsiye etmekteyiz. Bu takviyeler ömür boyu kullanılmalıdır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Çoğu Hastanın Kilo Verdikten Sonra Estetik Ameliyat Olması Gerekir mi?

Fazla kilolar kaybedildikten sonra birçok hastada bir miktar gevşek veya sarkık cilt olabilmektedir. Çoğu hasta için bu durum geçici olabilir. Gevşek veya sarkmış cildin derecesi ne kadar kilo verdiğiniz, yaşınız, genetiğiniz ve egzersiz yapıp yapmadığınız gibi birkaç değişkene bağlıdır. Genel olarak birçok hasta gevşek cildi giysiler veya korse ile gizleyebilir. Plastik cerrahi işlemleri yaptırmadan önce en az 18 ay beklemenizi önermekteyiz.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Bizi Arayın
Whatsapp
İletişim