Tıpta hiperhidroz olarak da bilinen aşırı terleme genellikle sıcaklığa veya fiziksel egzersizlere bağlı olmayan yoğun terleme problemidir.

BİLGİLENDİRME

AŞIRI TERLEME SEBEPLERİ

Aşırı terleme sorunları tedavi edilmeze bu sorunlar ömür boyu sürebilmektedir.

Aşırı terleme sorunları, ergenlik çağının sonlarında gelişirken, avuç içi ve ayak tabanı terlemesi ise genellikle daha erken ortaya çıkmaya başlar. Tedavi edilmeze bu sorunlar bir ömür boyu sürebilir.

Nörolojik, endokrin, viral ve bazı sistemik hastalıklar bazen aşırı terlemeye neden olabilirken çoğu vaka sağlıklı insanlarda ortaya çıkmaktadır. Sıcaklık ve ruh hali değişiklikleri de bazı hastalarda hiperhidroza neden olabilmektedir.

Bununla birlikte birçok insan duygularından veya hava koşullarından bağımsız olarak neredeyse her gün aşırı terlemeden rahatsızlık duymaktadır. Aşırı terleme tedavisi, hastaların kendi vücutlarını kontrol etmelerine ve özgüvenlerinin artmasına yardımcı olur.

OPERASYON DETAYLARI

AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ METODU

Hiperhidroz semptomları ve nedenleri kapsamlı bir şekilde değerlendirildikten sonra tedavi şekli kararlaştırılmalıdır.

Botox

Botoks tedavisinde terlemeden sorumlu sinirleri durdurmak ve ter bezlerinin çok fazla ter üretmesini önlemek için botulinum toksini kullanılmaktadır. Sinirler hızla iyileştiğinden dolayı genellikle dört ila altı ay içinde yeniden botoks tedavisinin uygulanması beklenebilir. Fakat tedavinin sıklığı zamanla değişebilmektedir.

OPERASYON DETAYLARI

S.S.S.

Botoks Enjeksiyonlarının Maliyeti Ne kadardır?

Botoks tedavisinin fiyatları ihtiyaç duyulan Botoks miktarına bağlı olarak değişebilmektedir. Doktorunuza danıştıktan sonra en iyi bilgileri alabilirsiniz.

Evet. Botoks enjeksiyonları terlemeyi önlediği için ter kokusu oluşmamaktadır.

Hastalar genellikle aynı gün hastaneden ayrılır ve dinlenme süresini evde geçirebilir.

Evet. Sonuçlar yaşam boyu kalıcı olmadığı için aşırı terlemeyi engellemek için düzenli olarak enjeksiyonlar tekrarlanabilir.

Yetişkinliğe geçtikten sonra herkes Botoks ile aşırı terleme tedavisi olabilmektedir. Ancak önemli olan aşırı terlemenin sebebinin öğrenilmesidir.

Hayır. Botoks tedavisi FDA tarafından onaylıdır ve herhangi bir risk ve tehlikeye sebep olmamaktadır.

Sonuçlar genellikle enjeksiyondan üç gün sonra görünür olmaktadır.

Botoks tedavisinden dört saat sonra hastalar duş alabilmektedir.