Jinekomasti

Meme büyümesi genellikle cinsiyet hormonlarının seviyelerindeki dengesizliğin sonucudur.

Jinekomasti'nin Nedenleri

Meme büyümesi genellikle cinsiyet hormonlarının seviyelerindeki dengesizliğin sonucudur.

Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen, meme büyümesi gibi fiziksel değişikliklere yol açarken erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron ise vücut kılı gibi değişimleri kapsar. Bununla birlikte, erkekler az miktarda östrojen dişiler de düşük miktarda testosteron üretir. Erkeklerde testosteron ve östrojen hormonundaki dengesizlikler meme büyümesine neden olur.

 

Erkeklerde meme büyümesi belirli dönemlerde ortaya çıkabilmektedir. Bu dönemler;

 

  • Bebeklik: Yeni doğan çocuklar rahimde gelişirken annelerinden aldıkları östrojenin etkileri altındadır. Jinekomasti doğumdan birkaç hafta sonra kaybolmaktadır.
  • Ergenlik: Ergenliğe geçiş döneminde hormon seviyeleri değişir. Meme büyümesi ergenliğin başlamasından altı ay ila iki yıl sonra ortadan kalkmaktadır
  • Yaşlılık: Meme büyümesi 50 ila 80 yaş arasındaki erkeklerde sıklıkla doruğa ulaşır. Bu yaş aralığındaki yaklaşık dört erkekten biri meme büyümesinden muzdariptir.

Jinekomastiye neden olan diğer durumlar ise obeziteyi, sağlıksız beslenmeyi, testislerde veya adrenal bezlerdeki tümörleri ve karaciğer hastalığını kapsamaktadır. Bununla birlikte, diazepam, spironolakton ve anabolik steroidler gibi bazı ilaçlar da meme büyümesine yol açabilir.

Operasyon Detayları

JİNEKOMASTİ AMELİYAT METOTLARI

Büyümüş memeler ilk tedavi veya gözlemden sonra bile önemli ve rahatsız ediciyse cerrahlar ameliyat önerebilir. Üç jinekomasti ameliyatı seçeneği şunlardır;
Liposuction

Jinekomastinin aşırı yağ dokusu sonucu oluştuğu durumlarda liposuction tekniği kullanılabilir. Liposuction, küçük kesilerden bir kanül kullanımını gerektirir.

Kanül, fazla yağı gevşetmek için kontrollü bir hareketle hareket ettirilir ve daha sonra vakumla emilerek vücuttan uzaklaştırılır.

Jinekomasti ameliyatı için farklı liposuction yöntemleri kullanılabilir ancak sizin durumunuza en uygun yöntem cerrahınız tarafından belirlenecektir.

Mastektomi

Hastalar jinekomastiden genellikle memelerindeki fazla yağ bulunsa da bulunmasa da yumrulardan dolayı şikayet etmektedirler. Mastektomi, meme başı-areolar yapısındaki ve/veya cilt eksizyonu kenarındaki bir kesi yoluyla fazla glandüler meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Mastektomi, Jinekomastiyi düzeltmek için büyümüş meme dokusu veya fazla deri alınması gerektiğinde önerilir. Kesi boyutları, özel koşullara ve cerrahi tercihe bağlı olarak değişebilmektedir.

Liposuction ve Mastektomi

Jinekomasti ameliyatında en faydalı sonuçları elde etmek için bazen hem liposuction hem de mastektomi kullanılabilmektedir.

Cerrah bir kesi ile fazla yağı ve fazla glandüler meme dokusunu ortadan kaldırmak için liposuction ile meme dokularını çıkarmaktadır.

S.S.S.

Operasyon Detayları
Ameliyat için Doğru Adaylar Kimdir?

Göğüslerinin görünümü ve büyüklüğünden memnun olmayan 18 yaşından büyük erkekler ameliyatı düşünebilir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Ameliyattan Sonra Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Ofiste çalışan kişiler genellikle 3 veya 4 gün sonra işe geri dönebilirler. İşlerinde fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyan hastalar ise birkaç hafta sonra işe geri dönebilirler.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Ameliyattan Sonra Tıbbi Korse Kullanmalı mıyım?

Evet. İstenen sonucu almak ve sarkmayı önlemek için ameliyattan sonra bir ay boyunca tıbbi korse giymelisiniz.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Meme Ne Zaman Son Halini Alır?

Meme ameliyattan hemen sonra doğal şeklini alır ancak sıvı birikmesi, morluk veya şişlik meydana gelebilir. Bu şişlikler ilk ay boyunca kaybolur ve meme altı ay sonra son şeklini alır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Jinekomastiyi Kimyasal İlaçlarla Tedavi Edebilir miyim?

Hayır, jinekomasti ilaçlarla tedavi edilemez. Sadece cerrahi müdahale jinekomastiyi kalıcı sonuçlarla ortadan kaldırmayı garanti etmektedir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Ameliyattan Sonra Jinekomasti Tekrar Oluşabilir mi?

Ameliyat öncesi bilinmeyen nedenler veya vücutta yağ artışı varsa jinekomasti tekrar ortaya çıkabilir ancak jinekomastinin ameliyattan sonra tekrar oluşması nadirdir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Jinekomasti Teşhisi Nasıl Yapılır?

Jinekomasti kan testleri ve hormon testi gibi gerekli testler yapılarak teşhis edilebilmektedir. Bazen ise BT, USG veya MR gibi testler de gerektirebilmektedir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Sporla Jinekomastiyi Ortadan Kaldırabilir Miyim?

Spor jinekomasti için yardımcı olsa bile kesin çözüm değildir. Jinekomastinin sebebi yağ artışı ise sporla iyi tedavi edilebilir ancak nedeni meme dokusunun artan boyutuysa spor asla yeterli olmayacaktır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Bizi Arayın
Whatsapp
İletişim