Yüz ve Vücut Beni Aldırma

Tıpta melanositik nevüs olarak da bilinen benler bir çeşit deri dokularıdır. Benler deride kendini kahverengi, siyah, kırmızı, mor ve ten renginde göstermekle birlikte düz veya kabarık da olabilir.

Yüz ve Vücut Benleri İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Genetik özellikler ve güneş ışığına maruz kalınması ben sayılarının belirlenmesinde önemli rol oynar ancak güneşten korunan bölgelerde de benler ortaya çıkabilmektedir.

35 yaşından sonra oluşan yeni benler tıbbi muayene veya olası biyopsi gerektirebilmektedir. Yetişkinlerde yeni ortaya çıkan benler erken dönem melanom belirtisi olabilmektedir. Deneyimli bir dermatoloğun büyüyen her bir yeni beni test etmesi çok önemlidir.

 

Aşağıdaki durumlar gözlemlendiğinde doktora danışılmalıdır:

 

  • Benlerin boyut, renk veya şekil bakımından zaman içerisinde değişiklik göstermesi.
  • Benin asimetrik olması.
  • Ben şeklinin anormal olması.
  • Ben çapının normalden daha büyük olması.
  • Benin çok renkli olması.

ben2
Ben Çeşitleri

Yüz ve vücut benleri seviyelerine ve görünümlerine göre farklı kategorilere ayrılmaktadır.

  • Konjenital Benler: Doğumdan itibaren ciltte beliren küçük dokular olmakla birlikte zararlı değillerdir. Büyük olan benleri cerrahi müdahaleyle tedavi etmek mümkündür.
  • Edinilmiş Benler: Doğumdan sonra ortaya çıkan bu benler genellikle tehlikeli değildir ancak benlerde oluşacak herhangi bir değişimde doktora danışılması gerekmektedir.
  • Doğum Lekeleri: Açık pembe benler olmakla birlikte nadiren görülür ve kaşıntıya neden olabilir.
  • Atipikal (Displastik) Benler: Konjenital benlerden gerek renk gerekse şekil bakımından farklılardır. Büyük ve geniş olan bu benler farklı renklerde kendini gösterir. Bu yüzden atipikal benler hem renkleri hem de şekillerinden dolayı şüphe uyandırmaktadır.

Operasyon Detayları

YÜZ VE VÜCUT BENİ TEDAVİSİ METOTLARI

Tedavi gerektiren çoğu ben patolojik değerlendirme için tamamen alınsa da ameliyat kapsamında çeşitli teknikler mevcuttur.
Lazer

Lazerle ile ben aldırma operasyonu genellikle kanserli olmayan veya zararsız benler için önerilmektedir. Bu benler daha düz ve açık renkli olabilmekte ve kozmetik nedenlerden dolayı aldırma işlemi tercih edilmektedir.

Lazer teknolojisindeki gelişmeler sayesinde cerrahlar cilde yeterince derinlemesine nüfuz edebilmekte ve ameliyat olmadan da benleri alabilmektedir. Lazerle Yüz ve Vücut Beni Aldırma, benin içinde bulunan pigmentleri parçalamak için ışık enerjisi kullanmaktadır ve daha az yara izi riski taşımaktadır.

Natural Clinic ile iletişime geçerek lazer ben aldırma tedavisine uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Kazıma

Kanser olmadığı belirlenmiş bazı benler estetik amaçlarla lokal anestezi altında kazınabilir.

Kazıma yöntemi ile ben alma prosedürü için cerrah beni kesmek için ince bir neşter kullanır. Ucunda küçük bir elektrot bulunan elektrocerrahi cihaz kullanılabilir.

Elektrocerrahi cihazı yaranın kenarlarını çevreleyen ciltte kalacak yara görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur. Kazıma metodundan sonra dikiş uygulanmasına gerek yoktur. Benin alındığı bölgede pembe bir iz kalabilir ancak zamanla kaybolacaktır.

Ben daha sonra cilt kanseri belirtilerini kontrol etmek için incelenecektir.

Cerrahi

Cerrahi müdahale ile ben alma metoda daha çok geleneksel ameliyata benzemektedir.

İşlem lokal anestezi altında yapılır ve sonrasında küçük bir dikiş gerektirmektedir. Doktorunuz tüm beni ve benin altında bulunan deri altı yağ tabakasına kadar keser ve kesiği dikişler ile kapatır. Daha sonra benin kanser hücreleri taşıyıp taşımadığı incelenecektir.

Beninizi asla kendiniz almamalısınız çünkü enfeksiyon ve yara izi riski çok yüksek olacaktır. Aynı zamanda ben kanser özellikleri taşıyor ise kanser hücrelerini de geride bırakabilirsiniz.

S.S.S.

Operasyon Detayları
Operasyon Yara İzi Bırakır Mı?

Cilt kesildiğinde iyileşme sürecinin neden olduğu bir yara izi olabilir ancak uygulanan teknik ve cilt yapısı çok önemli etmenlerdir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Ben Alma Ameliyatından Sonra Ağrı Olur Mu?

Çoğu insan ben alma ameliyatından sonra ağrısı olmadığı belirtmiştir. Ağrınız varsa doktorunuz reçeteli ağrı kesici ilaçlar önerebilir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Ben Aldırma Ameliyatından Sonra Güneşe Çıkabilir Mi?

Evet. Ameliyattan sonra belirli bir güneş kısıtlaması olmadığı için insanlar güneş koruyucu ve şapka ile dışarı çıkabilirler.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Yetişkin Olarak Hala Yeni Benlerim Çıkabilir Mi?

Evet. Yaşamın ilk yıllarında birçok ben ortaya çıkarken, toplam ben sayısı tipik olarak yaşamın ikinci veya üçüncü on yılında artmaktadır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Plastik Cerrahlar Ben Alabilir Mi?

Evet. Plastik cerrahlar ben veya ben gibi dokuların alınması konusunda uzmanlık eğitimine sahiptir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Ben Alındıktan Sonra Tekrar Çıkar Mı?

Ameliyattan sonra benin tekrar çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Benleri Teşhis Etmek İçin Bir Kan Testi veya Röntgen Var Mıdır?

Hayır, benler için kan testi veya spesifik röntgen yoktur ancak benleri değerlendirmek için dijital ben görüntüleme teknolojileri mevcuttur.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Benler Kendiliğinden Kaybolabilir Mi?

Evet. Bazı durumlarda, benler bir süre sonra kaybolabilir. Bu durum vücudun bağışıklık sisteminin bene saldırmasından kaynaklanabilmektedir.

Detaylı Bilgi İstiyorum

Bizi Arayın
Whatsapp
İletişim