Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Saç ekimi nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeden önce saç ekiminin ne olduğunu bilmek önemlidir. Bu işlem, saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde meydana gelen kellik veya saçlarda seyrelme durumunda kalıcı çözüm sunan bir tedavi yöntemidir. Saç kökünün aktif olmadığı kişilerde, saçsız olan yerlere sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi yöntemler kullanılarak nakledilmesi ile yapılan bu işleme saç ekimi adı veriliyor.

Saç ekiminde doktorun kullandığı kıl kökleri özellikle enseden, göğüs ve sırt bölgesinden de alınabilmektedir. Uygulamanın başarılı bir şekilde sonuca ermesi için saç ekimi yapılan bölgeye saç köklerinin doğru şekilde toplanması önemlidir. Uygulama öncesinde saç ekimi yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulandıktan sonra saç köklerinin tespit edilebilmesi amacıyla farklı yöntemler kullanılır. Mikromotor cihazlar kullanılarak saç köklerinin çıkarılması sonrasında 0.7 mm incelikteki uçlara sahip bu cihazlar ile saç kökü korunarak çıkarılır. Greft adı verilen bu yapılar, saç ekimi boyunca uygun koşullarda bekletilir ve nakledileceği zaman her bir greft uygun yerlere yerleştirilir.

Saç Ekimi İçin Kullanılan Yöntemler

Saç ekiminin ana prensibi, saç dökülmesi yaşanan bölgeye hastanın kendisinden alınan sağlıklı saçların eklenmesine dayanır. Bu işlem, bu sebeple kişiye özel olarak planlanan bir tedavi sürecidir. Bu operasyonda özellikle ense bölgesinden alınan dökülmeye dirençli saç kökleri kullanılmaktadır. Seyrelme veya tamamen kelleşme yaşanan bölgede açılan kanallara bu saç kökleri eklenerek, saç ekimi işlemi tamamlanmaktadır.

Saç Ekiminde Bilmeniz Gereken En Önemli Unsurlar

Saç ekimi yaptıranlar bu işlemi yaptırırken ciddi bir uygulama olduğunu bilerek bir araştırma içerisine girerler. Bu işlemin başarılı olabilmesi için işlemin yaptırıldığı yer son derece önemlidir. Bu konuda eğitim almış kişilerce yapılan saç ekimlerinden başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Saç köklerinin yerleştirildiği bölgelerdeki saçların tutması için doğru tekniklerin uygulanması da dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur. Hekim ve hekimin uyguladığı tekniklerin dışında hastanın ekim sonrası iyileşme sürecinde ne kadar iyi bakım yaptığı da saç ekiminin başarısını etkileyecektir.

Saç Ekimi İşlemi Kimler Yaptırabilir?

Saç ekimi işlemi kadın erkek fark etmeksizin uygulanmaktadır. 19-20 yaşlarından sonra saç dökülme sorunu yaşayan kişilere uygulanabilmektedir. Bu işleme engel olacak fizyolojik rahatsızlığı bulunmayan her kişiye saç ekimi yapılabilmektedir. Bu işlem için uygun bir aday olmak için şu koşulların sağlanması gerekmektedir:

 • Fiziki gelişimin tamamlanması
 • Başta bulunan donör sahada yeterli sayıda ve uygun yapıda saç foliküllerinin bulunması

Saç Ekimi Yaptırmak Zararlı mı?

Saç ekimi can acıtır mı sorusunun yanında bu işlemi yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer soru da saç ekimi yaptırmanın zararlı olup olmadığıdır. Bu işlemin kişiye uygun olup olmadığı ve tıbbi durumları hekim tarafından operasyon öncesinde analiz edilmelidir. Bu sayede saç ekiminin riskleri azaltılabilmektedir. Ancak yine de ekim sonrasında bazı yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bunlardan en önemlisi ekim yapılan bölgede enfeksiyon oluşmasıdır. Bunun yanında donör bölgede his kaybı oluşması da riskler arasındadır. Bunlara rağmen uygun koşullarda ve doğru tekniklerle yapılan saç ekimi zararlı bir işlem değildir.

Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmalı?

Saç ekimi sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan bazıları:

 • Terleme, yeni ekilen saç köklerini deforme edebilir. Bu yüzden saç ekimi yaptırdıktan sonra ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • Sıcak su ve güneşten korunulmalıdır.
 • Saç ekimi sonrası 2 gün boyunca saça su değdirilmemelidir.
 • Stresten ve fazla tuz tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Saç ekimi yapılan bölgeye dokunulmamalıdır.
 • Şişlik oluşmaması için bir süre sırt üstü yatılmalıdır.
 • Yaraların çabuk iyileşmesi için doktorun önerdiği vitamin ve mineraller kullanılmalıdır.
 • İlk günlerde sigara, alkol ve kahve tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Saç ekimi sonrasında saç kazıtılmamalıdır.

Saç Ekimi Fiyatları 2024

Saç ekimi fiyatları 2024 yılında kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı kişilerde saç dökülmesi veya seyrelmesi sınırlı bölgede meydana gelmektedir. Ancak bazı kişilerde tamamen saçların döküldüğü görülmektedir. Bu gibi durumlarda saç ekimi zorlaşacağından fiyat da artacaktır. Aynı zamanda sağlıklı saç köklerinin alındığı ense gibi bölgelerde sağlıklı saç kökü bulunmayabilmektedir. Bu durumda saç ekimini zorlaştıracak farklı yerlerden saç kökü alınması durumunda da saç ekimi işlemi doktor açısından daha zor hale gelebilmektedir.

 

Saç ekimi nasıl yapılır sorusunun cevabı ile ilgili daha fazla bilgi almak için Saç Ekimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply