Rinoplasti

Rinoplasti nedir sorusu, burnunun estetik görünümünden rahatsız olan veya nefes almakta zorluk çeken kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Kemik ve kıkırdak yapılarında değişiklik yapılmasına dayanan bu işlem plastik cerrahi operasyonudur. Burunda doğuştan gelen bozukluklar, travmadan kaynaklı ortaya çıkan şekil bozuklukları gibi sorunların giderilmesi için rinoplasti kişiler tarafından en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biridir.

Nazoplasti olarak da bilinen burun estetiği ameliyatı, yaralanmadan kaynaklı deformasyonların onarılması, doğum kusurlarının düzeltilmesi, nefes almanın kolaylaştırılması ve burun görünümünün iyileştirilmesi için yapılmaktadır.

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Rinoplasti nasıl yapılır sorusu da yine burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği bir sorudur. Burun, üst kısmının kemikten ve alt kısmının kıkırdaktan meydana geldiği bir yapıya sahiptir. Burun üzerindeki kemiklerin, kıkırdak dokunun veya deri tabakasının değiştirilmesi gereken durumlarda rinoplasti yapılmaktadır.

Rinoplasti için ilk olarak hastaya anestezi yapılmaktadır. Sonrasında burun estetiği ameliyatında kullanılacak tekniğe göre kesilerin yerleri belirlenmektedir. Bu tekniklere göre burun estetiği ameliyatı açık veya kapalı şekilde yapılabilmektedir. Açık rinoplasti tekniğinde, burun deliklerinin dışarısından kesikler atılarak burun dokusuna erişilir. Burun kemikleri veya kıkırdak doku kesilerek doktor tarafından gerektiği şekilde şekillendirilmektedir. Ameliyatın sonunda ise burnun yeni şeklini korumak için burun çevresine dikişler atılmaktadır. Dikişlerin üzerine ise alçı veya atel takılır. 1 hafta geçtikten sonra alçılar ve dikişler çıkarılmaktadır.

Kimler Burun Estetiği Ameliyatı Yaptırabilir?

Rinoplasti erkek veya kadın fark etmeksizin kozmetik veya sağlıksal sorun yaşayan herkesin yaptırabileceği bir operasyondur. Bu ameliyatı olmak isteyen kişiler genellikle burundaki estetik sorunları, nefes almama gibi problemler nedeniyle rinoplasti tercih ederler. Rinoplasti yaptırmak için uygun adaylar şu şekildedir:

  • Burun boyutundan ve şeklinden memnun olmayan kişiler,
  • Burunda travmaya bağlı olarak hasar oluşanlar,
  • Fonksiyonel bozukluk sebebiyle nefes almakta zorlananlar,
  • Horlama sorunu yaşayanlar.

Burun estetiği olmak için ameliyat sonucunda realistik beklentilere sahip olmak gerekmektedir. Zihinsel ve duygusal olarak ameliyata hazır olmak da yine rinoplasti için gereklidir. Aynı şekilde rinoplasti olacak kişilerin ciddi bir rahatsızlıklarının bulunmaması da tercih sebebidir.

Kaç Yaşında Rinoplasti Yaptırılabilir?

Rinoplasti operasyonu, erkeklerde 18 yaşından kadınlarda ise 17 yaşından itibaren yapılabilmektedir. Ancak rinoplasti yaptırmanın yaşı büyüme hızına göre de farklılık gösterebilmektedir. Estetik amaçlı rinoplasti, kadınlarda 16 yaşında da yapılabilmektedir.

Keyfi nedenler dışında doğumsal anomalisi bulunan veya travma yaşayan çocuklarda çok daha erken yaşlarda burun estetiği yapılabilmektedir. Burun estetiği olan kişilerin gerekmesi durumunda tekrar estetik olabilmesi için ameliyatın üzerinden en az 6 ay geçmiş olması gerekir. Kişiye göre bu süre 1-2 yıla kadar çıkabilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Rinoplasti zor bir ameliyat mı sorusu burun estetiği yaptırmak isteyen kişiler tarafından oldukça merak konusudur. Genellikle genel anestezi uygulanarak yapılan burun estetiği, küçük dokunuşlar yapılması durumunda lokal anestezi altında da yapılabilmektedir. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer ancak ameliyat öncesindeki tetkikler ve diğer hazırlıklarla birlikte operasyon hastanın 1 gününü alabilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Neler?

Burun estetiği ameliyatı, çoğu ameliyatta olduğu gibi bazı riskleri beraberinde getirebilmektedir. Hastanın en çok çekindiği risklerden biri burun yapısının istenildiği gibi olmamasıdır. Bunun dışında anestezi sırasında alerjik reaksiyonların gelişmesi veya ameliyat sonrasında sağlıklı nefes alamama gibi sorunların rinoplasti sonrası meydana gelme olasılığı da vardır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta 

Burun estetiği ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken 5 nokta sayılacak olursa;

  • Sigara, iyileşme sürecini yavaşlatarak içerisindeki nikotin sebebiyle kan damarlarında kasılmaya sebep olacağından tütün kullanılmamalıdır.
  • İlk 48-72 saat arasında gözlerin üzerine her saat başı 10-15 dakika boyunca soğuk press uygulanmalıdır.
  • İlk 1 hafta boyunca yüz mimiklerinden ve aşırı gülmekten kaçınılmalıdır.
  • 3 hafta boyunca burna darbe riski oluşturacak boğazlı kazaklar veya dar boyunlu giysiler tercih edilmemelidir.
  • 6 hafta boyunca gözlük kullanılmamalıdır.

Rinoplasti Ücretleri 2024

Rinoplasti fiyatları ameliyatın açık veya kapalı oluşuna, hastanın beklentilerine ve ameliyatı yapan doktora, kliniğe göre farklılık göstermektedir. Ameliyatın karmaşık olması da yine fiyatı etkileyen faktörlerden biridir. İlk yapılan burun estetiği ile revizyon estetikler arasında fiyat farkı olması muhtemeldir.

Rinoplasti ile ilgili daha fazla bilgi almak için Rinoplasti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply