meme küçültme

Meme küçültme nasıl yapılır sorusuna genel olarak deri ve meme içerisindeki fazla yağ dokularının alınması şeklinde cevap verilebilmektedir. 20 yaş ve üzeri kişilerde uygulanan işlem, bazen zorunluluktan da yapılabilmektedir. Genel anestezi altında yapılan işlemlerde, lolipop kesi veya T şeklinde kesi yöntemleri kullanılarak memenin boyutuna göre işlem gerçekleştirilmektedir. Bu işlem 2,5 ila 4 saat arasında sürmektedir. Memenin boyutları, kıvrımına göre meme ucunun duruşu, dokusu, meme ucu ile omuz ve kalça arasındaki mesafe gibi birçok etken yöntemi etkilemektedir.

Lolipop kesi yönteminin uygulanmasında, meme ucu dairesel şekilde kesilerek fazla yağ dokusu alınır. Bu işlem sayesinde memeler küçülmenin yanı sıra sarkıklıklar da giderilerek yukarı doğru kaldırabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı genel veya lokal anestezi altında yapılan ve memede bulunan yağ ve salgı dokularının bir kısmının cerrahi yöntemle alınması işlemidir. Bu işlemde memenin büyüklüğü, sarkıklığı veya gelişimsel bozukluğuna göre doktorun tercih edeceği teknikler de farklılık göstermektedir.

Meme küçültme ameliyatı yapılırken süt kanallarının zarar görmemesi önemlidir. Bunun için ameliyat sonrası deri kapatılarak iyileşmenin hızlandırılması ve kanamanın dışarıya atılabilmesi için işlem gören bölgeye dren koyulur. Bu ameliyat sonrasında hastalar 1 gün hastanede takip edildikten sonra taburcu edilebilmektedir. Dren çekilmesi sonrasında pansuman yapılması da önemlidir. Operasyondan sonraki 1. ve 2. haftalarda hasta kontrole giderek dikişiler aldırmaktadır. İz kalmaması için özel kremler doktorlar tarafından önerilmektedir.

Bazı hastalar özel sutyenler de kullanabilmektedir. İşlemden 1 hafta sonra kişi iş ve sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Ancak 6 hafta süreyle sporcu sutyeni tarzında özel sutyenler kullanılması iyileşme süreci için önemlidir. Operasyonun sonrasında 6-12 ay süreyle işlem gören memelerde batma veya sızlama gibi rahatsızlıklar görülmesi normaldir.

Meme Küçültme İşlemi Neden Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı yalnızca kadınlara değil erkeklere de uygulanmaktadır. Bu işlemi yaptırma nedenleri şu şekildedir:

  • Büyük memelere sahip kişilerin günlük fiziksel aktivitelerini yapmalarında zorluklarla karşılaşmaları,
  • Aşırı kilolu olmak, gebelik, emzirme veya hormonsal düzensizlik gibi sebeplerle memelerin şekil kaybetmesi,
  • Meme altında büyüklüğe bağlı olarak oluşan pişik, mantar veya enfeksiyon gibi rahatsızlıkların bulunması.

Kimler Meme Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Göğüs küçültme ameliyatı yapılırken ilk olarak bu işlemin neden yapıldığına bakılmalıdır. Hastanın istekleri hekimle birlikte değerlendirilmeli ve ameliyata gerekip gerekmediğine karar verilmelidir. Bu ameliyatı olacak kişilerin obezite olması durumunda hastanın önce kilo vermesi istenmektedir. Çünkü meme dokusunda biriken yağ bu kişilerde çok fazladır.

Meme küçültme operasyonunda yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak ergenlik dönemindeki kişilerde meme dokusunun tam olarak olgunlaşmamış olması, bu ameliyatın gerekip gerekmediği konusunda karar vermeyi güçleştirebilmektedir. Bu yüzden ergenliği tamamladıktan sonra bu işlemin yapılması önerilmektedir.

Gebelik durumunda da östrojen ve progesteron hormonlarının etkisiyle memelerin büyümesi nedeniyle bu işlemin pek bir yararı olmayacaktır. Ayrıca ameliyat sırasında çıkarılan salgı bezleri nedeniyle memedeki süt üretimi de azalabilmektedir. Bu nedenle de gebelerin bu ameliyatı olması tavsiye edilmemektedir.

Kronik hastalara da yine ameliyat sonrası komplikasyon olabileceğinden ameliyatın yapılması uygun görülmeyebilmektedir. Aynı şekilde sigara ve alkol kullanımı da cerrahi işlem sonrası komplikasyon riskini arttıracaktır.

Meme Küçültme Ameliyatının Riski Var mı?

Meme küçültme tehlikeli midir sorusunun cevabı her cerrahi işlemde olduğu gibi bu operasyonda da tehlikelidir. Ameliyat sonrasındaki bazı riskler şu şekildedir:

  • İşlem yapılan bölgenin kanaması veya morarması,
  • Cerrahi operasyon sırasında sinir dokularının zarar görmesi ve meme ucunda his kaybı,
  • Emzirmenin zorlaşması,
  • İki meme arasında şekil olarak farklılık oluşması,
  • Ameliyat sonrası enfeksiyon oluşması,
  • Anesteziye bağlı alerjik reaksiyonlar.

Bu ameliyatta risklerin minimize edilmesi için operasyon öncesindeki tetkikler tam olarak yapılmalıdır. Ayrıca doktorun önerilerine uyarak iyileşme sürecinde kullanılması gereken ilaçlar, yapılacak pansumanlar ve istirahat sürelerine dikkat edilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2024

Meme küçültme ameliyatı fiyatları bu hizmeti veren kliniğe ve memenin şekline, yapılma nedenine göre farklılık göstermektedir. Operasyonda yer alan malzemelere, doktor deneyimine, hastanın durumuna bağlı olarak değişen fiyatlar hakkında net bilgi almak için hastanın muayene edilmesi gerekmektedir. Plastik ve Estetik Cerrahi bölümüne gidip taleplerinizi belirtebilir ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi almak için Meme Küçültme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply