Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı meme dokusunun altına protez yerleştirilmesi işlemidir. Bu operasyonun yapıldığı bazı durumlar şunlardır:

  • Emzirme veya ciddi kilo verme sonucunda sarkan memelerin düzeltilmesi,
  • Göğüs duvarı anomalisi sebebiyle meme yapısı gelişmeyen kişilerde düzeltme yapılması,
  • Cinsiyet değişimi sırasında meme büyütmek için protez uygulaması.

Günümüzde altın standart olarak bilinen içi silikon jel dolu protezler yani meme implantları meme büyütme ameliyatlarında kullanılır. Yağ enjeksiyonları da yine büyütme işleminde kullanılan diğer bir seçenektir. Bu ameliyatlar, artık sıradanlaşmış ve hastalara gayet kolay gelen işlemlerdir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatı yapılırken ilk olarak meme altından 4-5 cm kesikler açılarak içine silikon yerleştirilmektedir. Meme dokusunun altına ya da göğüs kafesinin altında bulunan kas altına yerleştirilebilen protez, meme dokusu içerisine yerleştirilemiyor. Bu yüzden operasyon öncesi hastanın anatomik yapısı ve derisinin esnekliği göz önünde bulunduruluyor.

Meme silikonları yalnızca meme altından değil, meme ucundan veya koltuk altından da yerleştirilebiliyor. Ameliyat, yaklaşık 45-60 dakika sürmekte ve hasta ameliyattan sonraki gün ayağa kalkabilmektedir.  Meme büyütme ameliyatında en çok kullanılan malzeme olan silikonlar, dayanıklılık için birçok testten geçer.

Vücuda herhangi bir zararı bulunmayan bu silikonlar titanyum ve altın gibi vücudun alerjik reaksiyon göstermeyeceği maddelerden yapılmaktadır. Bu yüzden genellikle silikonlar vücutta alerjiye sebep olmaz. Silikonlar hakkında merak edilen bir diğer şey ise silikonların patlayıp patlamadığıdır. Silikonlar patlamaz ancak yanıltıcı olarak hacim kaybedebilir. Bu hacim kaybı ise aniden değil, uzun süre zarfında meydana gelir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme operasyonu, estetik amaçlı uygulanmamaktadır. Uygulanmamasının sebepleri ise tedavi sonrasında hacminin yaklaşık yarısını kaybederek olumsuz bir sonuç verebilmesi, meme kanseri ile karışabilecek klinik bulgulara yol açması, estetik olarak büyük hacimlerde uygulanan yağ enjeksiyonu için uygulanacak bölgenin yeterli olmaması gibi durumlardır.

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı Yaptırabilir?

Meme büyütme ameliyatı olanlar genellikle meme boyutundan memnun olmayan kadınlardır. Göğüs ölçülerinin vücuda göre küçük olması durumunda estetik açıdan daha güzel bir görünüm için meme büyütme ameliyatı yapılabilmektedir. Bu durum, doğuştan olabileceği gibi hamilelik sonrasında da hacim kaybına rastlanabilir. İki meme arasında boyut farkı olması da yine ameliyatın sebeplerinden biri olabilmektedir. Asimetrik memeler, meme büyütme ameliyatı ile birbirine benzer hale getirilebilmektedir.

Tıbbi bir zorunluluk olmaması durumunda 18 yaşından büyükler meme büyütme ameliyatı yaptırabilir. 18 yaşın altındaki gelişme çağındaki kişiler için ise meme büyütme ameliyatı uygulanmamaktadır. Bu operasyona yakın zamanda gebe kalmayı planlayan veya emzirmeye devam eden annelerin de uygun olmadığı söylenebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Meme büyütme ameliyatı zor mu diye düşünenler ameliyatın kaç saat süreceğini de merak etmektedir. Bu ameliyat, işlemlere bağlı olarak 60-90 dakika arasında sürmektedir.

Genellikle ameliyat olan kişiler aynı gün hastaneden taburcu edilmektedir. Göğüs büyütme ameliyatları genel anestezi altında yapıldığından hastalara hastaneden çıktıktan sonraki 1-2 günde dinlenmeleri önerilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme ameliyatı sonrası birkaç hafta içerisinde ağrı ve şişlik meydana gelebilmektedir. Göğüs implantı uygulanması durumunda destek sağlanması için sıkıştırma bandajı veya sporcu sutyeni kullanılması da doktorlar tarafından önerilmektedir.

Gündelik yaşantıya dönmesi için hastaların cerrahlarının önerilerine uyması gerekir. Bunlardan en önemlisi göğüste sıcaklık, kızarıklık hissedilmesi veya ateşlenme durumlarında enfeksiyon riskine karşı doktora başvurulması gerektiğidir.

Meme büyütme ameliyatlarında bilinmesi gereken bir diğer husus da kullanılan silikonların ömür boyu kullanılabilmesidir. Ancak meme büyütme ameliyatında protez kullanıldıysa bunların silikon dış yüzeyinden kaynaklı 10 yıldan sonra sızıntı yaratabileceğidir. Bu durumda yıllık olarak hastaların kontrollere gitmeleri önerilmektedir.

Bu estetik cerrahisinde kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de iz kalıp kalmayacağıdır. Ancak bu durum hastanın meme yapısına, cerrahın uygulamasına ve hastanın isteklerine göre değişkendir.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2024

Meme büyütme ameliyatı fiyatları uygulanan yönteme göre farklılık göstermektedir. Fiyat bilgisine net bir şekilde ulaşmak için detaylı muayene olmak gerekmektedir. Göğüs büyütme ameliyatında uygulanan cerrahi yöntemler şu durumlara göre değişebilmektedir:

  • Göğüs duvarının özellikleri
  • Meme tabanının ölçüleri
  • Meme dokusunun kalınlığı
  • Memeler arasındaki asimetrik durumlar
  • Memenin göğüs duvarındaki konumu

 

Meme Büyütme Ameliyatları ile ilgili daha fazla bilgi almak için Meme Büyütme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply