Liposuction

Liposuction nedir dendiğinde halk arasında akla ilk gelen yağ aldırma işlemi olduğudur. Yaşam tarzından kaynaklı alınan kilolardan kurtulmanın kolay bir yolu olarak görülebilen bu tedavi, kalıcı ve kesin çözümler sunarak istenmeyen yağlardan kurtulmaya olanak tanır. Özellikle vücutta inatçı yağların en fazla biriktiği göbek, basen, kalça, diz, ense, bacak gibi bölgeleri şekillendiren cerrahi bir yöntemdir. Lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılan müdahale dünyada uygulanan estetik cerrahi operasyonların başında geliyor.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction nasıl yapılır sorusunun cevabı bu müdahalenin çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak kullanılan yöntem, işlem yapılacak bölgeye sıvı enjeksiyonu yapılmasıdır. Yağ hücrelerinin çıkarılmasını sağlayan ve yağ dokusunu sıvılaştırarak şişiren enjeksiyon sonrasında, cihaz yardımıyla yağ hücreleri vakumlanmaktadır.

Bu operasyonlar, 1-3 saat arasında süren ve hastanın şikayeti doğrultusunda belirli bir bölgeye yapılan işlemlerdir. Operasyondan önce, şekillendirilmek istenen bölge cerrah tarafından işaretlenerek belirlenir. Yağ alımından sonrasındaki değişikliği net görebilmek adına bölgenin ilk halinin fotoğrafı da alınabilmektedir. Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi yapılarak operasyona başlanır. Liposuction uygulanacak bölgeye 1-2 mm kesikler atılmaktadır. Kanüller yardımıyla yağlı bölgeye kan damarlarını daraltacak, kanamayı azaltacak bir sıvı çözelti yerleştirilmektedir. Sonrasında bahsedildiği gibi istenmeyen yağlar, vakum makinesiyle çekilmektedir.

Liposuction Türleri

Gelişen teknolojiyle birlikte, liposuction işlemlerinin başarısı da artmıştır. Bunun yanında işlemin farklı teknikleri de geliştirilmiştir. Bunlar:

  • Vakum yardımlı liposuction
  • Ultrasonik liposuction
  • Güç yardımlı liposuction
  • Su yardımı liposuction
  • Radyo frekans destekli liposuction işlemleridir.

Vakum yardımlı liposuction işleminde yağ alınacak bölgeye operasyondan önce bir sıvı enjekte edilmektedir. Bölgede açılan kesikler sayesinde kanüllerle yağ çekme işlemi yapılmaktadır. Ultrasonik liposuction işlemi ise klasik işleme göre daha kolay bir operasyondur. Ultrasonik ses dalgaları sayesinde giderilmesi istenen yağ hücreleri hedef alınarak emilir. Bu işlemde bölge çevresindeki dokulara zarar gelmediğinden daha verimli bir operasyon olduğunu söylemek mümkündür.

Bir diğer teknik olan güç yardımlı liposuction, özel hareketli kanül yardımıyla yağların alınması işlemidir. Bu işlem genellikle daha geniş alanlarda yağ giderilmesi için tercih edilmektedir. Deri altına su enjekte edilerek yağların sıvılaştırıldıktan sonra emilmesi ise su yardımlı liposuction olarak adlandırılmaktadır.

Son olarak radyo frekans destekli liposuction, klasik vakumlama yöntemiyle yağ emme işleminde derinin lazerle ısıtılmasıdır. Bu sayede cilt daha gergin hale gelir. Bu işleme lazer lipoliz de denir. Özellikle çene altında veya yüz bölgesindeki cilt gevşekliğinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Terleme problemi yaşayan kişilere de lazer lipoliz uygulaması yapılarak koltuk altındaki aşırı terleme giderilebilmektedir.

Liposuction Kimlere Uygulanır?

Liposuction yaptıranlar genellikle rahatsız edici boyutta bölgesel yağları bulunan kişilerdir. Her cerrahi operasyon gibi bu işlemde de uzman doktorun görüşü son derece önemlidir. Hamilelik, sürekli kilo alıp vermeye bağlı olarak sarkmalar meydana gelmesi, selülit gibi durumlar yaşayan kişilere liposuction uygulanabilmektedir.

Bu işlem hamile ya da yeni doğum yapmış kişiler hariç herkese uygulanmaktadır. Kalp hastaları, diyabet ve sistemik sağlık sorunları olan kişilerin bazı testleri yaptırdıktan sonra uzman doktor görüşüyle bu işlemi yaptırması daha doğru olacaktır. Bu operasyonda belirli bir yaş grubu olmasa da yaşa bağlı olarak derinin esnekliğini kaybetmesi nedeniyle ileri yaştaki hastalara uygulanması önerilmemektedir.

Liposuction Sonrası İyileşme Dönemi

Bu işlem sonrasında hastalar, hastanede 1 gece takip edildikten sonra taburcu edilirler. Operasyon sonrasında uygulanan bandajlar ise 4 hafta veya daha uzun süre kullanılmaktadır. Ödem, kızarıklık ve morarma gibi sonuçlar yaşanmaması için doktorun tavsiyelerine uymak önemlidir. Özellikle doktorlar liposuction yaptıran kişilerin birkaç günde iş ve sosyal yaşamlarına dönebileceklerini öngörüyorlar.

Yoğun egzersizlerden kaçınmak, bol bol su içmek, alkol ve sigara ürünlerinden uzak durmak da yine iyileşme döneminde dikkat edilmesi gereken hususlardır. İyileşme sürecinde gerekli görülmesi durumunda doktor tavsiyesiyle antibiyotik veya ağrı kesiciler de kullanılmaktadır. İyileşme sürecine ne kadar dikkat edildiğine göre Liposuction ne kadar kalıcı sorusunun cevabı da değişir.

Liposuction Fiyatları 2024

Liposuction fiyatları 2024 yılında; uygulanacak bölgenin genişliğine, tekniğe ve yapan doktora veya kliniğe göre farklılık gösterebilmektedir. Alanında uzman kişiler tarafından güvenilir bir yerde yaptırılması gereken bu işlem sayesinde inatçı yağlardan kurtulabilirsiniz.

Liposuction ile ilgili daha fazla bilgi almak için liposuction sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..

Leave a Reply