Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

Göz kapağı ameliyatı nedir sorusuna gözün alt ve üst kapaklarında oluşan düşüklüklerin düzeltilmesi için yapılan ameliyat şeklinde cevap verilebilir. Blefaroplasti olarak da adlandırılan bu ameliyat ile kişinin gözkapağında olan düşüklüğün giderilmesi mümkün olmaktadır. Göz kapağında düşüklük doğuştan olabilmektedir ayrıca göz kaslarının düzgün çalışmaması, yaşın ilerlemesi gibi nedenler ile ortaya çıkar. Göz kapağında düşüklük olması gözde sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Görmede sorun yaşanması gibi aynı zamanda estetik olarak da göz kapağı düşüklüğü sorun oluşturur. Bu sorunun ortadan kalkmasını sağlayacak çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Göz kapağı ameliyatı sadece üst kapak için ya da alt ve üst kapaklar için yapılabilmektedir. Ameliyat sonrasında, göz kapağında oluşan düşüklük ortadan kalkar.

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır diye baktığımızda farklı yöntemlerin kullanıldığı görülmektedir. Bundan dolayı da tek bir cevap verilmesi mümkün olmaz. Kişinin yaşı, sağlık durumu gibi aynı zamanda göz kapağında düşüklüğün miktarına bağlı olarak ameliyatın planlaması yapılmaktadır. Bu ameliyat lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sırasında düşüklüğe neden olan bölge işaretlenmektedir. Daha sonra hasarlı bölge kesilip çıkarılmakta ve sarkan deri, yağ ve kas dokusu kesilmektedir.

Dikişler kirpik hizasından atılır. Bu sayede dikiş izi olmasının önüne geçilir. Dikişler estetik görünümün beklentileri karşılamasına dikkat edilerek atılmaktadır. Ameliyat sonrasında kişinin, doktorunun önerilerini dikkatle dinlemesi gerekir. Böylece ameliyattan sonra iyileşme süreci hızlanır. Bu ameliyat sonrasında hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur. İyileşme dönemini evde verilen ilaçları kullanarak geçirir. Pek çok kişi ameliyat sonrası göz kapağının anında düzelmesini bekler. Oysa mükemmel görünüme ulaşmak için 3-4 hafta gibi bir sürenin geçmesi gerekir.

Göz Kapağı Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Göz kapağı ameliyatı kimler için uygundur, çok fazla merak edilen konular arasında yer alır. Bu rahatsızlık her yaş grubunda ve çeşitli nedenlerle görülebilmektedir. Kişinin bu ameliyat için uygunluğu konusunda en doğru kararı doktor muayene sonrasında verir. Göz kapağı düşüklüğü estetik olarak hoş olmayan bir görüntü oluşturur. Bundan kaynaklı olarak da kişi psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir.

Ameliyat ile göz kapağındaki düşüklüğün giderilmesi ile birlikte psikolojik sorunlar yaşanmasının da önüne geçilmektedir. Bu ameliyatın yapılmasına uygun olan kişiler şu şekildedir:

  • Göz kapağı düşüklüğü çocuklarda ve genç yaşta kişilerde oluşabilmektedir. Bu durumda kornea etkilenmekte ve tedavide ameliyat en iyi seçenek oluşturmaktadır.
  • Yetişkinlerin bilgisayarı aşırı kullanma, çok fazla kitap okuma gibi nedenlerle göz kapağında düşüklük olabilir. Bu durumda yetişkinlerin de göz kapağı ameliyatı olması gerekir.
  • Yaşlı bireylerde yaşın ilerlemesi ile birlikte yerçekiminin etkisi ile göz kapağında düşüklük olur. Bu durumda yaşlılarda da ameliyat yapılabilmektedir.
  • Göz kapağı düşüklüğü görmede probleme neden olduğu gibi aynı zamanda şiddetli baş ağrılarına da neden olabilmektedir. Göz kapağı düşüklüğünden dolayı şiddetli baş ağrısı çeken kişilerin iyileşmesi için ameliyat gerekli olur.

Göz Kapağı Ameliyatı Riskli mi?

Göz kapağı ameliyatı riskli mi sorusuna deneyimli doktorlar tarafından yapılması halinde hayır şeklinde cevap verilebilmektedir. Elbette her ameliyatın riskleri bulunmaktadır. Bunun yanında göz kapağı ameliyatı risk oranı en düşük ameliyatlar arasında yer alır. Göz kapağı ameliyatının deneyimli doktorlar tarafından yapılması son derece önemlidir. Aksi takdirde her iki gözün simetrik bir görünümde olmaması gibi riskler ortaya çıkabilmektedir.

Ayrıca her ameliyatta olduğu gibi kanama, enfeksiyon risklerinden korunmak önem arz etmektedir. Bu nedenle mutlaka hijyenik ameliyat ortamında işlemin yapılması gerekmektedir. Göz kapağının fazla gerilmesi halinde gerilme hissedilebilmektedir. Böyle bir durumda ikinci ameliyat ile deri eklenmesi gerekebilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Fiyatları

Göz kapağı ameliyatı fiyatları ameliyatın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Sadece üst göz kapağı ya da hem alt hem de üst göz kapağının ameliyat edilmesi de fiyatın değişmesine neden olur. Estetik görünümde önemli olan bu tarz ameliyatlarda fiyattan çok sonuca odaklanmaktır. Uygun maliyetli olan ameliyatlar yerine mükemmel sonuç alınmasını sağlayacak doktor ve klinik tercih edilmelidir.

Deneyimli bir doktorun yapacağı göz kapağı ameliyatı sonrasında istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Görme problemlerinin, estetik ve psikolojik sorunların ortadan kalkması mümkün olur. Fiyatları uygun aynı zamanda başarılı sonuç alınması için doğru klinik ve doktor seçimi yapabilirsiniz.

Göz kapağı ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi almak için Göz Kapağı Estetiği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply