Diş İmplantı Sonrası Bakım ve İyileşme

Diş implant tedavisi uygulanma sürecinde bir komplikasyon gelişmesi bile dokuların iyileşmesinin uzun sürdüğü bir tedavi yöntemidir. İmplant yapıldıktan sonra ağız bakımı ve beslenme oldukça önemlidir. Diş implantı yapıldıktan sonraki 24 saat içerisinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır:

  • 24 saat içerisinde diş fırçalanmamalı ve herhangi bir bakım ürünü kullanılmamalı.
  • Dişlere baskı yaratacak fiziksel aktivitelerden kaçınılmalı.
  • Operasyondan 2 saat sonrasına kadar herhangi bir yiyecek veya içecek tüketilmemeli.
  • Tedavi sonrasındaki 24 saat içerisinde aşırı sıcak, soğuk veya sert besinler tüketilmemeli.
  • İmplant dikişleri alınana kadar sigara ve alkol kullanılmamalı.

Eksik dişleri bulunan kişilere uygulanan tedavi yöntemi diş implantı, ağız ve diş yapısının sağlıklı olmasını sağlayarak estetik açıdan da güzel bir görünüme kavuşmayı sağlar. Kısa süren bu işlemde çene kemiğinin içine implantlar yerleştirilmektedir. Bu durum ağız ve çene yapısını oldukça etkilediğinden implant çivisinin takılmasından sonraki süreçte dikkatli olunmalıdır.

Diş İmplant Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisinden sonra iyileşme hızlı şekilde olması için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Özellikle diş fırçalama ve ağız bakım işlemleri implant tedavisi gören kişilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Hastalar diş fırçalama konusunda hassas davrandıklarında ve sert hareketlerden kaçındıklarında diş fırçalamak sorun yaratmayacaktır. Hastaların ağrı ve şişkinlik şikayetleri, ağız çene yapısına göre farklılık göstereceğinden bazı kişilerin ilk gün ağrısı olabilir.

Operasyondan sonraki ilk 2 gün hastalara banyo yapmaları da tavsiye edilmez. Ağızdaki şişkinlik geçtikten sonra banyo yapmak, ağız bölgelerinin sıcak veya soğuk şeylerle temas etmemesi açısından önemlidir.

İmplant tedavisi uygulanan bölgede enfeksiyon oluşmaması için o bölgeye temas edilmemelidir. 3 gün boyunca gargara gibi işlemler yapılmamalıdır. Aynı zamanda cerrahi işlemden sonraki ilk hafta tütün ürünlerinden uzak durmak da ağız sağlığı için önemlidir. ilk 48 saat alkol kullanımı da doktorlar tarafından tavsiye edilmez.

İmplant bölgesine kürdan gibi sert cisimlerle müdahale edilmemeli ve yemek yerken o bölge kullanılmamalıdır. İmplant tedavisinin yapıldığı ilk gün spor yapmak, duş almak ve fazla efor gerektiren hareketler yapmak iyileşme sürecini yavaşlatacaktır. Son olarak dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da ameliyattan sonraki ilk 2 saat uzanma pozisyonunda yatılmaması gerektiğidir.

Diş İmplantı Sonrası Yeme İçme

Diş çekimi sonrası yemek yeme kurallarında olduğu gibi diş implantlarında da tedaviden sonraki 2 saate kadar yiyecek veya içecek tüketilmemesi önemlidir.  İmplant sonrasında hastaların yeme içme düzenini değiştirmesi gerekir. Bu süreç 3 aya kadar sürer ancak iyileşme durumuna göre kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir.

İmplant sonrası kahve içilir mi sorusu implant tedavisi gören kişiler tarafından merak ediliyor. Tedavi sonrasındaki 24 saat içerisinde doktorlar çok sıcak veya çok soğuk besinler tüketilmemesini öneriyor. Kahve ve çay gibi içeceklerin de çok sıcak şekilde içilmemesi önemlidir. Diş yapısı implant sonrasında hassas olduğu için sert yiyecekler de dişler üzerinde baskı oluşturacağından tüketilmemelidir.

 

İmplant Yarası İyileşme Süreci

İmplant yarası kaç günde iyileşir sorusunun cevabı kişinin ağız ve çene yapısına göre farklılık gösterir. Bu tedavi sonrasında 7-10 gün içerisinde yara iyileşir. Tedavi sırasında uygulanan kemik tozu, sinus lift gibi işlemler yapıldıysa şişlik oluşabilir. Bu durumda dikişlerin iyileşmesi daha uzun sürebilmektedir.

Tedavinin başarılı olması için ilk birkaç gün implant bölgesine dikkat edilmesi gerekir. İmplantın diş eti ve çene kemiğiyle birleşmesi sonrasında tamamen iyileşme sağlanır. İmplantın yerleştirildiği kemik yapısına ve implantın boyut ve şekline göre iyileşme süreci farklılık gösterebilmektedir. Ancak genellikle bu iyileşme süreci 3-6 ay arasında sürer. Tamamen iyileşen implant, gerçek dişler gibi doğal şekilde çalışır. Üstelik uzun süre boyunca sağlıklı şekilde ağızda kalır.

İmplant tedavisi uygulandıktan sonra ilgili bölgeye dikiş atılmaktadır. Uygulama yapılan bölgeye göre dikiş atılan bölgedeki kesiklerin boyutu farklılık gösterir. Kendi kendine eriyen dikişler kullanılmışsa bunlar 2 haftada iyileşmektedir. Ancak alınması gereken dikişler 7-10 gün içerisinde iyileşir. İmplant sonrasında şişlik ve ağrı olması da cerrahi işlem sonrasında inflamasyon meydana gelmesinden dolayıdır. Birkaç gün içinde kendiliğinden geçen şişlik durumu ilaçlar yoluyla da desteklenebilmektedir.

Diş İmplantı Sonrası Bakım ve İyileşme ile ilgili daha fazla bilgi almak için İmplant Tedavisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply