Cilt gençleştirme ve sıkılaştırma

Cilt gençleştirme ve sıkılaştırma, yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen kırışıkların giderilmesinde tercih edilmektedir. Üstelik sarkmaların ve lekelenmelerin yok edilmesinde kullanılan işlemdir.

Yaş dışında beslenme düzeni, genetik ve çevresel faktörler gibi sebeplerle de cilt üzerinde yapısal bozukluklar meydana gelebiliyor. Kişiyi estetik açıdan huzursuz eden bu sorunların giderilmesinde, teknolojinin gelişmesi sayesinde kolay ve acısız işlemler uygulanabiliyor.

Cilt Gençleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Cilt gençleştirme yöntemleri sayesinde cildin kaybettiği nem dengesi sağlanarak yüz hatlarının belirginleşmesini sağlayan uygulamalar yapılıyor. Bunlardan en çok tercih edilenleri arasında mezoterapi, fokus ultrason, lazer uygulaması, radyofrekans yöntemi, ip askılama, PRP, botoks ve dolgu vardır.

  • Mezoterapi yöntemine cildin parlak ve genç görünmesini sağlamak için başvurulmaktadır. Bunun için kaybedilen nemin geri kazandırılması için ince uçlu iğneler kullanılmaktadır. Cildin orta katmanına serum uygulanır. Böylece cildin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, amino asit ve hiyalüronik asit cilde enjekte edilmektedir. Kişinin cildi bu sayede elastikiyet kazanır.
  • Fokus ultrason yönteminde ameliyatsız olarak cilt gençleştirme yöntemlerinin arasında yer alıyor. Bu yöntemde cilde ses dalgaları gönderilerek yağ ve kas dokularının arasında bulunan bölgeye işlem uygulanıyor. Özellikle kaş ve boyun bölgesinde tercih edilen bu yöntemle gözenekler sıkılaşarak çizgiler ve kırışıklıklar gideriliyor.
  • Cildin gençleşmesi için kullanılan bir diğer yöntem olan lazer uygulaması da cildin katmanlar şeklinde soyulmasını sağlar. Lazerle oluşan ödem sayesinde cilt kendini yenileyerek daha taze bir cilt görünümü kazanılmaktadır.
  • Radyofrekans yönteminde, cildin sıkılaşması için kolajen üretimi desteklenmektedir. Radyo dalgaları dermis tabakasına uygulanarak işlem gören bölge ısıtılmaktadır. Cilt üzerinde hasar meydana gelmeden cilt gençleştirme yöntemi her mevsim uygulanabilmektedir.
  • İp askılama yönteminde, özellikle sarkmaların giderilmesi için cildin ip askılarıyla daha gergin olması sağlanır. Bu tedavinin amacı daha gergin bir yüz ifadesinin oluşturulmasıdır. Kalıcılık süresiyse yaklaşık 2 yıldır.
  • PRP yönteminde, kişinin kendisinden kan alınarak filtreleme işleminden geçirilir. Sonrasında platelet yönünden zengin olan kan hücreleri ayrıştırılarak cilde uygulanır. Bu sayede cildin gençleşmesi sağlanmış olur.
  • Son olarak botoks ve dolgu işlemleri de yine ciltteki yapısal bozuklukların giderilmesinde kullanılmaktadır. Enjeksiyon yapılması sonucu kaslar gevşeyerek cilt üzerindeki kırışıklıkların giderilmesine dayanan dolgu işlemi, özellikle kaz ayağı sorununun giderilmesinde tercih edilmektedir.

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Nedir?

En iyi cilt gençleştirme yöntemi olarak bilinen kök hücre ile cilt gençleştirme, vücuttan alınan özel kök hücrelerin kullanıldığı yöntemdir. Ciltteki hasarı onarmaya ve yeniden yapılandırmaya yarayan kök hücreler, cildin doğal gençlik faktörlerini tetikler. Kişinin kendi vücudundan alınan kök hücreler, ihtiyaç duyulan bölgeye yerleştirilerek kolajen üretimi desteklenmektedir.

3D Cilt Gençleştirme ve 4D Cilt Gençleştirme Nasıl Yapılır?

En yeni cilt gençleştirme teknikleri arasında 3D ve 4D cilt gençleştirme teknolojileri yer almaktadır. Bunlar aynı zamanda cildin estetiği açısından etkili yöntemlerdir. 3D cilt gençleştirme yönteminde cildin 3 katmanı hedef alınır. Özellikle yüzeysel cilt lekelerinin giderilmesinde ve derin kırışıklıkların yok edilmesinde tercih edilmektedir. 4D cilt gençleştirme ise 3D tedavisinin özelliklerine ek olarak cildin daha derin katmanlarına nüfuz eden bir yöntemdir. Cilt sıkılaşmasını destekleyen, cilt tonunu eşitleyen bu tedavi yöntemleri yaklaşık 30 dakika ila 1 saat arasında süren ve iyileşme süresinin kısa sürdüğü yöntemlerdir.

Güneşin zararlı etkileriyle veya yaşlanma belirtilerinde non-invaziv tedavi seçeneği sunan bu yöntemde, farklı ışık kaynakları eşzamanlı olarak kullanılmaktadır. Her cilt katmanı özel ışık kaynaklarıyla tedavi edilir ve kolajen artışını destekleyerek cildin gençleşmesini sağlar. Yüz hatlarını sıkılaştırarak koyu renkli lekelerin görünümünü azaltır. Aynı zamanda kılcal damarlar ve açık gözenekler gibi sorunları da ortadan kaldırır.

Ameliyatsız Cilt Gençleştirme Avantajları Nelerdir?

Ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemleri, cerrahi alternatiflere göre daha ekonomiktir. Bunun yanı sıra işlem sonrasında kişi ertesi gün sosyal yaşantısına devam edebiliyor. Genel anestezi uygulanmadığından komplikasyon oluşma riskinin de düşük olduğu söylenebilir. Aynı şekilde işlem süresinin kısa olması da yine kişilerin bu yöntemleri tercih etme sebepleri arasında.

Cilt Gençleştirme ve Sıkılaştırma Fiyatları

Cilt gençleştirme ve sıkılaştırma fiyatları uygulanacak yöntemlere göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte kişinin şikayet ettiği bölgenin neresi olduğu, genişliği gibi faktörlere de bağlıdır. Fiyatlar, kliniğe veya doktorun deneyimine göre de çeşitlenebilir. Ancak ameliyatla yapılan cilt gençleştirme fiyatlarına göre daha ekonomik olduğu söylenebilir.

Alın germe operasyonları ile ilgili daha fazla bilgi almak için alın germe ameliyatı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply