Vücut ve Yüz Beni Aldırma Nasıl Yapılır?

Vücut ve yüz beni aldırma tıpta nevüs olarak adlandırılan cilt lezyonlarının genellikle estetik kaygılar sebebiyle alınması işlemidir. Bu benler genellikle zararsızdır ancak bunların özelliklerinde meydana gelen değişiklikler farklı rahatsızlıklara işaret edebilir. En çok vücudun güneş gören kısımlarında meydana gelen ben, pigment hücrelerinin ciltte kümeler şeklinde büyümeleriyle oluşur. İnsanlarda farklı sayılarda meydana gelmekle birlikte genellikle çocukluk çağının sonuna doğru çıkar ve 40 yaşlarına kadar sayıları çoğalabilir.

Ben aldırma operasyonu genellikle kozmetik nedenlerden dolayı tercih edilir. Yetişkin bireylerdeki benlerin asimetrik olması, kenarlarının düzensiz olması, renk farklılığı, boyutlarının büyük olması gibi sebeplerle alınmaları gerekebilir. Benler, genellikle ciltte meydana gelen anormal bir hücre büyümesidir ve güneşe maruz kalma veya cildin yaşlanması sonucunda oluşabilirler.

Ben Aldırma Operasyonu Nedir?

Cerrahi kliniklerde uzman kişiler tarafından yapılması gereken ben aldırma operasyonları öncesinde hastalar, hekimleriyle rahatsız oldukları durumları paylaşmaktadır. Kişiye uygun tedavi planı yapılmakta ve cerrahi olarak operasyon uygulanacak bölgenin uyuşturulmasıyla işlem başlamaktadır. Ben çevresine kesiler atılarak ben eksize edilmektedir. Sonrasında çıkarılan ben çevresindeki cilt dokusu dikilmektedir.

Ben aldırma işlemlerinden bir diğeri de tıraşlamadır. İlgili bölge uyuşturularak bistüri ile ben tıraşlanır. Bu tedavi yönteminin uygulanması için cilt kanserinin olmadığından emin olmak önemlidir. Yüzdeki beni aldırmak için kullanılan tedavi yöntemlerinden olan lazer ile ben aldırma, ağrısız ve daha kısa bir işlemdir. Ancak bu tedavi yönteminde bazı riskler vardır. Lazer ile alınan benlerin patolojik olarak incelenmesi mümkün olmadığından hastalarda mevcut olan sağlık sorunları atlanmış olur.

Ben aldırma işleminin kozmetik kaygılar dışında alınması gerektiği bazı durumlar vardır. Bunlardan bazıları;

 • Bölgede kaşıntı ve kızarıklık olması
 • Üzerinde kıllanma olması
 • Etrafında kızarıklık olması
 • Üst yüzeyinde kabuklanma meydana gelmesi
 • 6 milimetreden daha büyük olmasıdır.

Ben Aldırma Sonrası İyileşme Süreci

Ben aldırma sonrası iyileşme süreci kişilerin cilt özelliklerine, sağlık durumlarına ve uygulanan tedavi yöntemine göre farklılık gösterir. Bu işlem sonrasında genellikle bazı süreçler yaşanır. Bu süreçler;

 • İltihabi süreç,
 • Hücre çoğalması süreci
 • Matürasyon süreci

İyileşme sürecinde ilk aşama iltihabi süreçtir. İşlemden 12 saat sonra başlayarak 5 gün boyunca devam eden süreçte, yara dokusu iltihaplanma evresinde olur. Sonrasında hücre çoğalması başlayarak olgunlaşma süreci denen matürasyon sürecine geçilmektedir. Dokunun tamamen iyileşmesi 1 yıl kadar devam eder.  Ben aldırma işlemi sonrasında atılan dikişler 1-2 hafta sonra alınır. Gözle görülebilen bir iyileşme işlemden 4 hafta sonra görülmektedir. Bundan sonra da vücut yara dokusunu şekillendirmeye devam etmektedir.

Ben Aldırma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ben aldırma sonrasında kişilerin en çok merak ettiği durum yara izinin kalıp kalmadığıdır. Yüzdeki beni aldırma ameliyatı sonrasında önlemler alınarak iz kalması engellenebilmektedir. Bunun için dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

 • İşlemden sonraki 6 ay boyunca güneş ışığına maruz kalmamak, dışarıda geçirilen sürede güneş kremi kullanmak,
 • İşlem sonrasında gelişen yara dokusunu esnetecek hareketler yapmamak,
 • Bölgenin temizliğine ve bakımına özen göstermek,
 • Dikişler alındıktan sonra yara bölgesine deriyi germemeye dikkat ederek masaj yapmak.

Yüzdeki Beni Aldırmak Zararlı mıdır?

Yüzdeki beni aldırmak zararlı mı sorusu ben aldırmak isteyen kişilerin merak ettiği konuların başında geliyor. Kanser şüphesinin olmadığı durumlarda ben aldırmanın doktorlara göre bir zararı yoktur. Ancak her cerrahi operasyonda olduğu gibi ben aldırma operasyonlarında da enfeksiyon veya yara izi gibi problemlerle karşılaşma riski de vardır.

Vücuttaki benlerin kansere dönüşüp dönüşmediği de merak edilmektedir. Bazı benler değişime uğrayarak kansere dönüşebilmektedir. Ben aldırma operasyonlarının büyük bir kısmı estetik kaygılarla yapılmaktadır. Ancak az da olsa kanser şüphesiyle ben aldırma işlemleri de yapılıyor. İyi huylu benlerin alınması cilt kanserine sebep olmaz yani zararlı değildir.

Ben aldırma işleminin riskli olup olmadığı işlem yapılacak bölgenin yapısına, benin derinliğine ve özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Dermatolog analiz yaptıktan sonra verilen kararla, benlerin özelliğine göre bir alma yöntemi uygulanarak ben alınır. Bu durumlarda benin alınmasında bir sakınca görülmemektedir. Duruma göre radyofrekans, elektrokoterizasyon, lazer ve cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Böylece benler güvenli bir şekilde uzman hekimler tarafından alınmaktadır.

Vücut ve Yüz Beni Aldırma ile ilgili daha fazla bilgi almak için Yüz ve Vücut Beni Aldırma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply