Tüp Bebek Tedavisi Süreci

Tüp bebek tedavisi normal hamilelikte erkek sperminin kadın yumurtasına nüfuz etmesi durumunun gerçekleşmemesi neticesinde başvurulan bir yöntemdir. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin 1 yıl boyunca denemiş olmalarına rağmen çocuklarının olmaması durumunda tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde uygulanan iki farklı yöntem vardır. Bunlar;

 • Klasik tüp bebek tedavisi
 • Mikroenjeksiyon tüp bebek tedavisi

Klasik tüp bebek tedavisi yönteminde, olgunlaşmış yumurtalıklar alınarak bir laboratuvarda sperm tarafından döllenmektedir. Daha sonra bu yumurtalar, rahme aktarılmaktadır. Bu döngü 3 hafta sürmekte ve farklı aşamalardan oluştuğu için bu süre uzayabilmektedir.

Mikroenjeksiyon tüp bebek tedavisinde ise baba adayından sperm hücresi alınarak anneden alınan yumurta hücresi içerisinde mikroskop altında bir iğne yardımıyla yerleştirilerek döllenme sağlanır. Erkek kaynaklı kısırlık durumlarında bu yöntem daha fazla kullanılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp bebek tedavisi aşamaları 5 başlık altında özetlenebilir. Bu aşamalar sıralanacak olursa;

 • Hormon tedavisiyle uyarılan yumurta üretimi
 • Yumurtalıktan yumurta alınması
 • Sperm alınması
 • Yumurta ve spermin birleştirilmesiyle döllenme sağlanması
 • Döllenmiş yumurtaların anne rahmine yerleştirilmesidir.

Tüp bebek tedavisinde ilk aşama olan hormon tedavisiyle yumurta üretiminin uyarılması için ilaçlar kullanılmaktadır. Adet döneminin 2. gününde vajinal ultrasonografi çekilmekte ve kandaki hormon sonuçlarına da bakılarak tedavi sürecine başlanmaktadır. Vücut kitle endeksine göre verilen ilaçlar hastaya özel olarak belirlenmekte ve bireyselleştirilmiş tedavi planı oluşturulmaktadır. Bu aşamada kullanılan ilaçlar; yumurtalık uyarımı için, oosit olgunlaşması için, erken yumurtlamayı önlemek için ve rahmin iç yüzeyini hazırlamak için kullanılan ilaçlardır.

Yumurtalıkların uyarılması kişiye göre değişmekle birlikte genellikle 10-12 gün arasında sürer. Bu süre zarfında ultrason yardımıyla yumurtalıklardaki foliküller izlenmektedir. İlaçların verdiği yanıtın test edilmesi için düzenli olarak kandaki hormon ölçülmektedir. Yumurtalıklardaki foliküllerin yeterli seviyede büyümesi sonrasında iğne yapılmaktadır. İğne sonrasında 36 saat içerisinde yumurta toplama aşaması başlar.

Anne adayının acı hissetmemesi için hafif bir anestezi uygulanarak içi boş bir iğne yardımıyla ultrason vajinal prob takılarak yumurtalıklardan yumurta aspire edilir. Yaklaşık 15-30 dakika arasında süren bu işlem sonrasında numuneler hızlı bir şekilde laboratuvara gönderilmektedir.

Anneden yumurta alındığı gün baba adayından da sperm örneği alınır. Mastürbasyon ile sağlanan spermler laboratuvara gönderilerek meni içerisinde sperm bulunmayan baba adaylarının yumurtalıklarından cerrahi yolla sperm alınır. Ardından da laboratuvarda meni sıvısından sperm ayrıştırılır.

Alınan sperm ve yumurtalar, petri kabında karıştırılarak laboratuvarda hazırlanır böylece ve döllenmeleri sağlanır. Embriyoların gelişimi doktor tarafından izlenir ve döllenmiş olan yumurtalar anne rahmine yerleştirilir. Tüp bebek tedavi ne kadar sürer sorusunun cevabı kişiye ve sürecin başarısına göre farklılık gösterir.

Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu tedavi sürecinde dikkat edilmesi gerekenler vardır. Tüp bebek tedavisinde, tedaviye başlamadan önce anne adayının geçirdiği genital hastalıkların doktora bildirilmesi önemlidir. Enfeksiyonlar ve diğer yapısal ve anatomik bozukluklar varsa düzeltilmektedir. Tedavi öncesinde sigara ve alkol kullanılmaması da önemlidir. İdeal kiloda olmak da tedavi sürecinin başarılı olması için gereklidir. Anne adaylarının ideal kiloya ulaşması gerekmektedir.

Tedaviden 3 ay öncesine kadar baba adayları çok sıcak ortamlarda bulunmamalıdır çünkü sıcak havalar sperm üretimini ve kalitesini bozabilmektedir. Ayrıca yine baba adaylarının 2 ay öncesine kadar ateşli hastalık geçirmiş olması durumunda bunu doktora bildirmeleri gerekir.

Baba adaylarının genital organlarında iltihap olması, ilaç kullanması durumlarında da tedavi sürecini etkileyeceğinden doktor bilgilendirilmelidir. Bu süreçte hem anne hem baba adayları sağlıklı sebze ve meyve tüketmeli, dengeli beslenmelidir.

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri

Tüp bebek tedavisinin yan etkileri genellikle embriyo transferi sırasında meydana gelir. Transfer esnasında en çok görülen yan etkiler;

 • Az miktarda berrak ya da kanlı bir sıvı gelmesi
 • Şişkinlik hissi
 • Kramp veya kabızlık
 • Adet ağrısına benzeyen bel ve kasık ağrıları
 • Östrojen seviyesinin yükselmesine bağlı olarak memelerde hassasiyet şeklinde sayılabilmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde az da olsa ciddi riskler de bulunmaktadır. Bunlar arasında ise çoklu gebelik, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, yumurtalık hiperstimülasyon sendromu, dış gebelik, kanamaya bağlı olarak bağırsakta veya herhangi bir kan damarında hasar oluşması, doğum kusurları şeklinde sayılabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Süreci ile ilgili daha fazla bilgi almak için Tüp Bebek Tedavisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply