SAĞLIKLI DİŞ VE DİŞ ETLERİ İÇİN 5 İPUCU

SAĞLIKLI DİŞ VE DİŞ ETLERİ İÇİN 5 İPUCU

Diş sağlığı, sağlıklı beslenmenin ve düzenli egzersiz yapmanın yanı sıra genel fiziksel sağlığınızın da önemli bir parçasıdır. Dişlerinizi sağlıklı tutmak için her gün fırçalamaktan daha fazlası var. Peki ya diyet, florür ve düzenli diş hekimi ziyareti? İşte mükemmel ağız sağlığı için 5 temel alışkanlık.

– Bir kez diş ipi, günde iki kez dişlerinizi fırçalayın

Sağlıklı diş ve diş etlerini korumak istiyorsanız bu çok önemlidir. Dişlerinizi ne sıklıkta fırçaladığınız kadar nasıl fırçaladığınız da aynı derecede önemlidir. Gerçekten de, dişlerinizi kötü bir şekilde fırçalamak, neredeyse hiç fırçalamamak kadar kötüdür. Plakayı çıkarmak için diş fırçasını nazik, dairesel hareketlerle hareket ettirerek zaman ayırın. Ancak fırçalamak tek başına yeterli değildir. Diş fırçalarının ulaşamadığı diş eti çizgisinin altındaki ve dişleriniz arasındaki bakteri ve plakları temizlemek için diş ipi kullanmak önemlidir. Birçok hasta diş ipi kullanma aşamasını atladığını kabul ediyor ancak hem bakteri üremesini önlemek hem de dişlerinizi korumak için yapmalısınız.

-Florür kullanın ama çok fazla değil

Florür, mineyi güçlendirerek dişlerinizi korumaya yardımcı olur ve çürüme olasılığını azaltır. Bu nedenle dişlerinizi korumak için florürlü su, diş macunu veya florür içeren ağız gargaraları kullanmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, florür, dişlerde beyaz lekelere neden olabileceğinden, fırça üzerinde bezelye büyüklüğünden daha fazla kullanılmamalıdır.

-Tütünden Uzak Durun

Sigara içmek ve tütün çiğnemek genel olarak ağız sağlığınız için öldürücüdür. Dişleri sarararak lekelemekle kalmaz, aynı zamanda dişleri zayıflatır ve potansiyel olarak zararlı diş eti (periodontal) hastalıklarına ve ağız kanserine neden olabilir. Genel refahınız için, sigara içiyorsanız, bırakmayı ciddi olarak düşünmelisiniz.

-Diyetinizi gözden geçirin

Dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak için her yaşta dengeli bir diyet gereklidir. İçerir; tahıllar, sebzeler, meyveler, mandıralar, balıklar, kuruyemişler ve et için gerekli her şeyi alın. Ayrıca diş yüzeylerinde kaldıkları ve diş sağlığını etkilediği için çürüme riskini azaltmak için şekerli yiyeceklerin (özellikle şekerli ve gazlı içeceklerin) tüketimini de azaltmalısınız.

-Diş hekiminizi yılda iki kez ziyaret edin

Ağız sağlığınızı korumak çok önemlidir. Bu nedenle diş temizliği ve kontroller için diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Bu temizlikler, gelecekte diş eti hastalığına ve diğer sorunlara neden olabilecek plak ve tartarın giderilmesine yardımcı olacaktır. Sorunların erken aşamada önlenmesi söz konusu olduğunda düzenli diş muayeneleri büyük rol oynar.

Bu gönderiyi paylaş