Saç ekimi ameliyatı öncesi yapılması ve yapılmaması gerekenler

Ekilen Saçlar Dökülür mü?

Saç ekimi yaptırmayı planlayan kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi “Ekilen saçlar dökülür mü?” sorusunun cevabıdır. Saç ekim işlemi için gerekli olan saç kökleri ense bölgelerinde toplanırlar ve bu bölgedeki saçlar, kalıcı kökler olarak bilinirler ve bu sayede dökülen doğal saçlardan çok daha güçlüdürler.

Ensede yer alan saç köklerinin yaşam süreleri diğer köklere göre daha uzun olduğu için yaşlılıktan dolayı meydana gelebilen dökülme ve zayıflamalardan çok fazla etkilenmezler ve bu sebeple varlıklarını uzu süre devam ettirirler. Başlarken sorduğumuz sorunun cevabı ise hem hayır hem evettir. Evet ekilen saçlar dökülebilir ama kökler ense bölgesinden alındığı için bu dökülme daha uzun süreye yayılır ve oldukça yavaş gerçekleşir.

Her Saç Dökülmesi Kellikle Sonuçlanır Mı?

Yazımızın da başlığı olan “Ekilen saçlar dökülür mü?” sorusunu cevaplarken aslında “Her saç dökülmesinin neticesinde kellik ortaya çıkar mı?” sorusuna da cevap aramaktayız.

Güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak, saçların dökülmeyeceği anlamına gelmez. Sağlıklı saçlar da dökülebilir ve bu hayatın normal döngüsünde yer alan olağan bir süreçtir. Saçların dökülmelerini takip eden süreçte yeniden çıkma başlar ve bu durumun kellikte meydana gelen dökülmelerle alakası yoktur. Dökülmelerde meydana gelen saç kaybında kökler, bu sürece dahil olmaz ve yeniden çıkmayarak kellik denilen durumun ortaya çıkmasını sebebiyet verir.

Ekilen Saçlar Kalıcı Mıdır?

Ekilen saçların nasıl bir süreçten geçtiğini ve sonrasında kellik oluşup oluşmayacağına dair cevaplarımızı verdiğimize göre son olarak “Ekilen saçlar kalıcı mıdır?” diye hemen her saç ektiren bireyin sorduğu soruya cevap arayalım. Saç ekimi işleminde ense bölgesinden alınıp ekilen saç kökleri, genetik farklılıkları sayesinde diğer kökler gibi dökülmeyecektir ve buna bağlı olarak da kellik durumu ile karşılaşılmayacaktır.

Bu gönderiyi paylaş