Protez Saç Mı Saç Ekimi Mi?

Saçlarımızın görünüşünümüzün ayrılmaz bir parçası olduğu kuşkusuz ki bir gerçek. Öyle ki ifademiz üzerinde büyük etkisi olan saçlarımız, kullandığımız her farklı modelde daha farklı ifadelere bürünmemize dahi yardımcı olabilmektedir. Günümüzde söz konusu saçlar olduğunda pek çok problemle karşılaşabiliyoruz. Yetersiz beslenme, genetik faktörler, yanlış ürün kullanımı, saç kıran gibi birçok farklı nedene bağlı olarak saçlarımızda seyrekleşme, lokal olarak dökülme hatta kelleşmeler ortaya çıkabiliyor. Medikal teknolojilerin ve kozmetik sektörünün gelişmesiyle söz konusu saçlarımız olduğunda her geçen gün yeni bir uygulamaya kavuşsak da saç ekimi ve protez saç uygulamaları hala günümüzde en popüler olan saç uygulamalarıdır.

Saçlarında bölgesel kellikler yaşayan ya da istediği gibi gür ve sağlıklı saçlara sahip olamayan pek çok kadın ve erkek saç ekimi ya da protez saç seçeneklerini düşünmekte ve günün sonunda da bu seçeneklerden birini hayatlarına dahil edebilmektedirler. Ancak söz konusu saç ekimi ve protez saç olduğunda pek çok hasta adayının aklına sorular takılmakta ve seçim yaparken birçok kişi kararsız kalmaktadır. Peki, saç ekimi mi yoksa protez saç mı? Sizin için hangisinin doğru seçim olduğuna nasıl karar vereceksiniz?

Nasıl karar verebileceğinizi anlatmadan önce gelin saç ekimi ve protez saç uygulamalarının kendi içerisinde avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim.

Saç ekimi uygulaması ve protez saç uygulamaları, saçlarında yeterli hacme sahip olmayan veya saçlarında seyrekleşme ya da kellik problemiyle savaşan tüm kadın ve erkekler için ideal uygulamalar arasındadır. Saç protezi uygulaması, adı üstünde bir protez uygulaması olduğu için kolayca saçlara takılıp çıkartılabilen materyaller olmakla birlikte saç ekimi işlemi cerrahi bir işlemdir. Ancak burada cerrahi işlem olması sizi yanıltmasın her ne kadar ameliyathane ortamında yapılıyor olsa da saç ekimi uygulamasında yapılan kesiler oldukça minimaldir. Hatta yaygın olarak kullanılan saç ekimi tekniklerinden biri olan DHI tekniğinde kanal dahi açılmadan Choi dediğimiz özel bir implanter, ekim kalemiyle saç ekimi yapılır.

Protez saç nedir?
Protez saç, gerçek saçlardan yapılan bir çeşit protezdir. Kişiye özel yapılan protez saçlar, her ne kadar gür saçlı bir görünüm sunsa da günün sonunda kişinin kendi saçı olmadığı için doğal bir ifade sağlasa dahi saçlarında doğallıktan yana tercih kullananlar için pek ideal bir uygulama değildir. Protez saçlar, takıp çıkartılabilen aparatlar dolayısıyla günün sonunda asla kişinin kendi, gerçek saçının yerini tutmazlar. Bununla birlikte protez saç uygulaması, saç ekimi işlemine göre çok daha pratik şekilde uygulanan ve herhangi bir cerrahi işlem dolayısıyla da bir iyileşme süreci gerektirmeye uygulamalardır. Özel yapıştırıcılarla baş bölgesine rahatlıkla sabitlenebilen protez saçların kullanımı kolaydır. %100 insan saçından yapılan protez saçlar, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişiye daha gür saçlı bir görünüm sunmakla birlikte gerek hissiyat gerekse yaşamsal pratikler bakımından maalesef gerçek saçların yerini tutamamaktadır. Adeta kişiye özel tasarlanan bir çeşit aksesuar olan protez saçlar, gerçek ve doğal saç görünümünü arzulayanlar için çoğu zaman doğru bir seçenek olmamaktadır.

Protez saç uygulamaları, genç yaşlı farketmeksizin her yaş grubundan kadın ve erkek hastalara rahatlıkla uygulanabilen güvenilir ve konforlu uygulamalardır. Herhangi bir cerrahi işlem içermemesi nedeniyle hastaların tıbbi geçmişleri, bu saç uygulamasında önemli değildir. Protez saçlarının bakımını doğru şekilde yapabilecek her bireye talebi doğrultusunda protez saç uygulaması yapılabilmektedir.

Söz konusu saç uygulamaları olduğunda günümüzde en çok tercih edilen bir diğer saç uygulaması da saç ekimi işlemleridir. Dünyada her geçen gün artan talep karşısında saç ekimi işlemleri her yeni bir günde daha da konforlu ve güvenilir hale gelmektedir. Saç ekimi işlemlerinin ilk olarak yapıldığı dönemde FUT tekniği dediğimiz ekilecek saç köklerinin şeritler halinde donör bölgeden alındığı ve geride iz bırakan işlem prosedürleri söz konusuyken artık günümüzde DHI yöntemi gibi kanal dahi açmadan saç köklerinin ekimi mümkündür. Bununla birlikte FUE ve Safir FUE teknikleri de günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Saç ekimi işlemi cerrahi bir operasyon olmakla birlikte oldukça minimal kesilerin yapıldığı bir işlemdir. Lokal anestezi altında yapılan bir uygulama olan saç ekimi prosedürleri, hastalar için oldukça konforlu, güvenilir ve ağrısız işlemlerdir.
Saç ekimi işlemleri hangi teknik kullanılırsa kullanılsın kişiye doğal ve gür saçlar sunan bir işlemdir. Protez saç uygulamasından farklı olarak saç ekimi işlemlerinde kişinin kendi kıl kökleri kullanılarak gürleşme istenen alıcı bölgeye kökler yerleştirilir. Saç ekimi prosedürünün tamamlanması akabinde kişi iyileşme sürecine tabi olur ve günün sonunda saç kökleri tutunup uzamaya başladığında kişi kendi kıl köklerinin oluşturduğu daha gür ve canlı saçlara kavuşur. Burada bahsettiğimiz iyileşme süreci gözünüzü korkutmasın. Bu iyileşme süreci, uyulması gereken basit kuralları içeren oldukça konforlu bir süreçtir. Bu süreçte saçların yıkanma şekline ve güneşe maruziyete dikkat etmek çoğu zaman yeterlidir.

Şimdi baştaki sorumuza dönecek olursak; günümüzde saçlarıyla ilgili problemler yaşayan pek çok kişinin aklına takılan sorulardan biri olan protez saç mı yoksa saç ekimi mi seçeneklerinde işlemi yaptıracak adayın beklentileri önemlidir. Hasta adayları tercih yaparken hem beklentilerini hem de özellikle saç ekimi istiyorlarsa tıbbi geçmişlerini göz önünde bulundurmak ve ona göre karar vermek durumundadırlar. Örneğin herhangi bir iyileşme süreci ile uğraşmak istemeyen veya ameliyat olmaktan imtina eden hastalar için saç ekimi işlemi doğru bir seçenek değildir. Bu tür beklentileri olan ve planlamalarını bu doğrultuda yapan hastalar için protez saç çoğu zaman daha doğru ve etkin bir seçenektir. Bununla birlikte eğer hasta adayı işlem sonrasında çok daha doğal bir görünüm arzuluyor ve ömürlük olarak kendi saçları ile yaşamını sürdürmek istiyorsa bu hasta grubunda saç ekimi, protez saç uygulamasına göre çok daha doğru bir tercih olacaktır. Ancak mevzu bahis saç ekimi olduğunda dikkat edilmesi gereken bir konu daha bulunmaktadır. Başta diyabet hastaları olmak üzere, saç ekimi yaptırmayı isteyen hastalar eğer farklı hastalıklarla ilgili tedaviler görüyorlarsa saç ekimi sürecini diğer hastalıklarını tedavi eden doktorlarla paylaşmalı, onların bilgisi dahilinde saç ekimi işlemine başvurmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki günün sonunda saç ekimi işlemi cerrahi bir işlemdir ve çeşitli hazırlık süreçleri gerektirir. Örneğin kişi eğer kan sulandırıcı kullanıyorsa bu dönemde operasyondan 1 hafta öncesinde kan sulandırıcı kullanmayı sonlandırmalıdır ancak bu değişimi de kendisine kan sulandırıcıyı reçete eden doktorun bilgisi dahilinde yapmalıdır.

İfademizin tamamlayıcı unsurlarından biri olan saçlarımızla ilgili günümüzde birçok farklı tedavi seçeceği bulunmakla birlikte sizin için en doğru ve nihai karar, ancak konsültasyon muayenesinde beklentileriniz ve tıbbi geçmişiniz göz önünde bulundurularak ortaya çıkmaktadır.

Unutmayın! Siz de alanında uzman, tecrübeli bir ekip ve sizin isteklerinize cevap veren doğru bir tedavi ile daha gür ve canlı saçlara kavuşabilir, sağlıklı saçlarınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş